GAZETE SOKAK – Göç İdaresi Genel Müdürlüğü, Êzidîlerin de kaldığı 5 mülteci kampını kapatıyor. Kendilerine gösterilen yeni kamplara yerleşmeyi tercih etmeyen Êzidîler, kentte bulunan Êzidî köylerine yerleşmek istiyor.

İçişleri Bakanlığı’na bağlı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü önceki gün Antep, Adıyaman ve Mardin’de bulunan 5 mülteci kampının boşaltılacağını duyurdu. Müdürlük, kamplarda bulunan 34 bin 180 mültecinin ise Hatay, Kilis ve Urfa’nın Akçakale, Suruç ve Ceylanpınar ilçelerindeki kamplara yerleştirilmesini kararlaştırdı.

ÊZIDÎLERİN KALDIĞI KAMP DA KAPATILACAK

Kapatma kararı verilen kamplar arasında 4 yıl önce DAİŞ’in Şengal’e dönük saldırıları sırasında topraklarını terk etmek zorunda kalan Êzidîlerin de yaşadığı Mardin’in Midyat ilçesindeki AFAD kampı da bulunuyor. Söz konusu taşınma kararı verilen kampta taşınacak mülteci sayısı da 2 bin 458 olarak belirlendi. Ancak sadece Suriye’den göç etmek zorunda kalan Arapların nüfusuna tekabül eden rakam kafaları karıştırdı.

AĞUSTOS AYI SONLARINDA TAŞIMA BİTECEK

Ağustos ayının sonlarına kadar tamamlanacak olan taşıma işlemi için görüştüğümüz bazı kamp yetkilileri, kamptaki personellerin farklı kamu kurumlarında görevlendirileceğini aktardı. Ayrıca söz konusu duruma ilişkin kamp yetkilileri ile kamp içinde bulunan mahalle muhtarlarının toplantı gerçekleştirdiği öğrenildi. Toplantının ardından mültecilere, “Kamptan kendi imkanlarınızla mı ayrılmak istiyorsunuz yoksa AFAD’ın imkanlarından yararlanmak ister misiniz” sorusu yöneltildi.

ÊZIDÎLER KENTTE KALMAYI TERCİH ETTİ

Kamptaki Êzidîlerin yüzde 90’ının ise kamptan kendi imkanlarıyla ayrılmayı beyan ettiği ve kentteki Êzidî köylerine yerleşmek istediklerini söyledikleri bildirildi. Kamptan kendi imkanlarıyla ayrılmayı tercih eden Êzidîlerin, Hatay, Kilis ve Urfa’daki kamplara götürülmeyeceği tahmin ediliyor.(MA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...