GAZETE SOKAK – Adıyaman’da yapımı devam eden Karakuş HES, yöre halkının tarım ve nefes almak için kullandığı Kahta Çayı’nı kurutuyor. Yurttaşlar, dertlerini anlatmak istediklerinde ise devletin şiddetiyle karşılaştıklarını söylüyor.

Adıyaman’ın Kahta ilçesinin yeşil alanı Kahta Çayı üzerinde tepkilere rağmen yapımı süren Karakuş Hidro Elektirik Santrali (HES), bölge insanının yüzme, sulama, piknik amaçlı kullandığı çayı kurutma noktasına taşımış. Murat Limited Şirketi tarafından yapımı süren HES’e karşı bölge halkının düzenlediği eylemler ise jandarmanın sert müdahalesiyle bastırılmıştı.
DAVA  VE İNŞAT SÜRÜYOR 
Yurttaşların tepkilerine ve uzmanların uyarılarına rağmen projenin yapına devam edilirken, Kahta ilçesine bağlı bir çok köyün tarım arazileri susuz kalma tehlikesiyle karşı karşıya kalmış. Kahta Çayı çevresinde bulunan köyler, HES yapımına karşı dursa da, çevre örgütleri ve halkın açtığı yürütmeyi durdurma davası halen sonuçlanmamış.
TARİH YOK EDİLİYOR
Nemrut Dağı’na 15 kilometre, Karakuş Tümlüsü’ne 5 kilometre ve Cendere Köprüsü’ 3 kilometre mesafede olan HES’in yapıldığı alanı 1‘inci derece sit alanı. Şantiye alanın da kayaları parçalamak için kullanılan dinamitler, bölgenin tarihi dokusuna ciddi zarar veriyor.
PİKNİK ALANLARI YOK EDİLİYOR
Tarihi alanların dışında Kahta Çayı çevresinin yörede yaşayan yurttaşların piknik alanı olduğunu, inşaat çalışmalarından kaynaklı piknik alanlarının yarısından fazlasının tamamen yok olduğunu söyleyen piknikçilerden Cumali Akkuş, çocukluğunun bu bölgede geçtiğini söyleyerek, çayın son haline çok üzüldüklerini söyledi. Akkuş, “Devlet kendi halkına kulak vermiş olsaydı bu talana izin vermezdi” dedi.
FAYDASI OLMAYACAK 
Cemal Korkmaz adlı yurttaş da, “Böyle bir tahribatın yaratılacağını hiç düşünmemiştim. Bu proje daha yapım aşamasında bu kadar zarar verdiyse bittiğinde ne olacak düşünmek bile istemiyorum” diye konuştu.  “Bu çay bizim soluğumuzdu, bu projeyi yaparak bizim soluğumuzu kesmek istiyorlar” diyerek HES yapımına tepki gösteren Burak Karakaş adlı yurttaş da, yıllarca bu çayda yüzdüğünü ve göz göre yok edildiğini söyledi. Yapılan projenin kendilerine hiçbir fayda sağlamayacağını dile getiren Karakaş, “Bu proje şu anda bitmiş değil, ancak bittikten sonra biz bir daha Kahta Çayı’nı rüyamızda bile göremeyeceğiz” diye konuştu.
TARIMDA TEHLİKEDE
Kahta Çayı’nın yok olmasının en çok kendilerini mağdur edeceğini ifade eden Karakaş, sözlerini şöyle tamamladı: “Bu çay sadece yüzmek için değil, aynı zamanda kendi bağımızı, tarlamızı bu çaydan gelen su ile suluyoruz. Sadece biz değil, yüzlerce insan ve binlerce dekarlık tarım arazisi bu çaydan besleniyor. Daha önce eylemler yaptık ama sesimizi kimseye duyuramadık. Halkın oyları ile seçilmiş hükümet bizi dinlemek yerine, polisi ve jandarmayı üzerimize sürdü. Bu saatten sonra ne yapabiliriz bilmiyoruz ama bu proje bittikten sonra bu bölgede yeşil namına hiçbir şey kalmayacak.” (MA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...