GAZETE SOKAK – Doğu ve Güneydoğu İş Kadınları Derneği (DOGÜNKAD) tarafından hazırlanan proje kapsamında Batman’da yapılan ‘Doğu ve Güneydoğu’da Kadın Sivil Toplum Kuruluşları Arasında İşbirliği ve Ağ Oluşturulma Projesi’ toplantısı yoğun ilgi gördü.

Batman Ticaret ve Sanayi Odasında gerçekleşen toplantıya Diyarbakır ve Batman’dan çok sayıda kadın girişimci, iş kadını, mimar ve mühendis kadınlar katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan DOGÜNKAD başkanı Ferda Cemiloğlu, dünyanın her yerinde kadına yönelik sorunların birbirine benzediğine dikkat çekerek, ülkemizde ise bu sıkıntıların daha yoğunlukta yaşadığını söyledi.

Girişimci kadıların mevcut engelleri aşabilmesi için mutlaka örgütlenerek birlikte hareket etmesi gerektiğinin altını çizen Ferda Cemiloğlu konuşmasında DOGÜNKAD çalışmaları hakkında önemli bilgiler vererek şöyle dedi:

‘HEDEF, KADINI İSTİHDAM ANLAMINDA GÜÇLENDİRMEKTİR’

Değerli dostlar, 2011 yılında kurulan Doğu ve Güneydoğu İş Kadınları Derneğimiz, (DOGÜNKAD) kadın istihdamına yönelik çalışmalar yürüterek girişimcilik yoluyla kadının güçlenmesini hedefleyen bir sivil toplum kuruluşudur. Kadının sadece ekonomik olarak değil, sosyal yaşamda da güçlenmesini amaç edinen DOGÜNKAD, kadınların toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanmasına katkıda bulunmak amacıyla da bugüne kadar birçok çalışmaya imza attı.

KADINLARA YÖNELİK ÇALIŞMALAR

Bölgeyi kapsayan bir sivil toplum kuruluşu olarak kadınlara yönelik birçok alanda çalışmalar yürütüyoruz. Bizim gibi çalışan farklı kadın örgütleri de var. Ancak özellikle kadına dair üretilen politikaların azlığı, kadının temsil düzeyi ve buna paralel, kadınların karşılaştığı sorunlardan dolayı yeterince görünür değiliz ve karar mekanizmalarında yer alamıyoruz. Ayrıca sivil toplum kuruluşlarında da yeterince etkin değiliz. Kadın sivil toplum kuruluşları olarak sadece kendi faaliyet alanlarımız üzerinden görünür olmaya çalışıyoruz. Bu sorun sadece bölge kentleri için değil Türkiye’nin her bölgesinde yaşanıyor.

BÖLGEDEKİ TÜM KADINLARIN SESİ

DOGÜNKAD olarak kuruluşumuzdan bu yana bölgedeki tüm kadınların sesi olmayı, kadınları bir araya getirerek, ortak çalışmalar gerçekleştirmeyi temel hedef olarak önümüze koyduk.

YURT DIŞI DESTEKLİ PROJELER

Bu kapsamda, derneğimiz tarafından hazırlanan ve İsveç konsolosluğunca desteklenen ‘Doğu ve Güneydoğu’da Kadın Sivil Toplum Kuruluşları Arasında İşbirliği ve Ağ Oluşturulması Proje’mizi hayata geçirdik.

Projemizde Doğu ve Güneydoğu bölgelerindeki kadınların ekonomik alanda güçlenmesi için çalışan kadın STK‘ların görünürlüğünü sağlamak, STK‘ların kapasitelerini ve işbirliklerini artırarak ağ oluşturulmasını hedefliyoruz.

ORTAK AKIL HAKİMİYETİ VE GÜÇ BİRLİĞİ

Proje süresince Diyarbakır, Mardin, Batman, Siirt, Şırnak, Van, Hakkari, Muş, Şanlıurfa ve Tunceli illerinde kadın kuruluşları, kadın akademisyenler, farklı sivil toplum örgütlerinde çalışan kadınlar, kadın girişimciler ile ekonomik kuruluşlarda çalışan kadınlar ile görüşerek, bu illerde ortak akıl toplantıları düzenliyoruz. Ortak akıl toplantılarında bir araya gelerek deneyimlerimizi paylaşırken, toplumsal cinsiyet algısı, bölgesel kalkınma hedefleri, kadının ekonomiye katılımı, kadın görünürlüğünün önündeki engelleri tartışmayı ve deneyimlerimizi paylaşıyoruz. Böylece güç birliği yaparak ortak bir dil kurmayı hedefliyoruz.

KADIN TEMSİLİYETİ

Projeyle kadınların faaliyet gösterdiği sektörler, kadın girişimcilerin sorunları, ekonomik alandaki örgütlerde kadınların yer aldığı pozisyonlar, kadın STK’lardaki kadın sayısı, bölgelerdeki üniversiteler, meslek kuruluşları ve odalardaki kadın temsil oranını ortaya çıkarmaya çalışacağız. Ayrıca kamunun bölgedeki kadınlara yönelik politikaları, istihdam ve girişimciliğin gerçekleşme oranı ile mevcut durumu karşılaştıracağız. Nihayetinde derneğimizi de güçlendirmek, bölge illerindeki kadına dair çalışma yürüten yapıları buluşturmak ve ortak ağ oluşturmayı hedefliyoruz.

PROJE ORTAKLARI

Projedeki ortaklarımız bölgedeki ticaret ve sanayi odaları ile Kadın İnsan Hakları Yeni ‘Çözümler Derneği’dir.

Batman’da gerçekleştirdiğimiz toplantıda bizlere destek veren Batman Ticaret ve Sanayi Odamıza ve tüm katılımcılara katılım ve destekleri için teşekkür ediyoruz.

Toplantı bitiminde Ferda Cemiloğlu kendilerine ev sahipliği yapan BATSO başkanı Kadir Demir’e plaket sundu. BATSO başkanı Kadir Demir de kısa bir konuşma yaparak, kadın istihdamının desteklenesi gerektiğini, buna öncülük eden başta Ferda Cemiloğlu olmak üzere, katkısı olan herkese ve DOGÜNKAD yönetimine teşekkür etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...