GAZETE SOKAK – Diyarbakır’da sokağa çıkan kadınlar, kazanımlarını hedef alan kayyumlara karşı tüm kadınları mücadele etmeye çağırdı. Yapılan açıklamada, “Kadın direnişi ile kayyumlar gidecek” denildi.

Diyarbakır’da kadınlar, HDP’li 3 büyükşehir belediyesine kayyum atanmasına karşı sokağa çıktı. Dicle Amed Kadın Platformu (DAKAP) öncülüğünde Sanat Sokağı’nda bir araya gelen kadınlar, kayyumlara dönük tepkilerini gösterdi.

“Darbeci AKP Amed’den defol”, “Seçimle gelen darbeyle gitmez”, “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiç birimiz” ve “Biz çocuklarımıza onurlu bir gelecek bırakacağız, ya siz?” sloganları atan kadınlar, yine alkış çalıp, zılgıtlar çekti.

Yapılacak açıklama öncesinde konuşan Kürt siyasetçi ve kadın hakları savunucusu Ayla Akat Ata, belediyelere yapılan kayyum atamalarını “işgal” olarak tanımladı.Son yerel seçimlerde Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne atanan kayyum ile halkın ortak iradesi ile seçilen adayın yarıştığını ve halkın belirlediği adayın seçildiğini söyleyen Ata, ancak bugün bir kez daha kayyumlarla seçilmişlere görevden el çektirildiğini ifade etti.

ATA: KADINLAR OLARAK İTİRAZ EDİYORUZ

Kayyumların ilk icraatlarının kadınlara yönelik kazanımlara el koyması olduğunu ve bu duruma kadınlar olarak itiraz ettiklerini belirten Ata, “Bizim itirazımız bu halkın ortak vatanda birlikte yaşamına tek tek tek diye yanıt verilmesinedir” diyerek, kimsenin söylemeye cesaret edemediklerini her dönem kadınların söylediğini, kimsenin sokağa çıkamadığı dönemlerde yine kadınların sokaklarda olduğunu vurguladı. Bu nedenle kayyumların ilk iş olarak kadın kurumlarını kapattığını söyleyen Ata, kadınlar olarak kayyumlara karşı mücadele edeceklerini kaydetti.

Dicle Amed Kadın Platformu adına hazırlanan basın metnini ise, Rosa Kadın Derneği Başkanı Adalet Kaya okudu.

‘HAKLARIMIZDAN, KAZANIMLARIMIZDAN VAZGEÇMEYECEĞİZ’

Kaya, 19 Ağustos 2019 günü, merkezi idare tarafından Diyarbakır, Van ve Mardin belediyelerine kayyım atanmasını “halk iradesine, kadın özgürlüğü ve kazanımlarına yönelik bir saldırı” olarak nitelediklerini ifade etti.

‘KAYYUMLARIN KARŞISINDAYIZ’

Bu müdahalenin Anayasal bir hakkın kullanımı niteliğinde olan seçimleri, oy kullanma dinamiği dışında işlevsizleştiğini belirten Kaya, “Ortaya çıkan siyasi tablo aşırı merkeziyetçi ve demokrasi ile bağdaşmayan mekanizmalar üretmektedir. Biz kadınlar için bu mekanizmalardan en yıkıcı olanı kayyum sistemidir ve bizler bu antidemokratik, yağmacı sistemi reddediyoruz. Diyarbakır’daki tüm kadın kurumları ve/veya meclisleri, komisyonları olarak bir OHAL dönemi uygulaması olan kayyım sisteminin karşısında olduğumuzu ve eylemlerimizle sivil bir direniş ortaya koyacağımızı buradan duyurmak istiyoruz” dedi.

OHAL döneminde 11 kadın derneği, 1 çocuk hakları derneğinin kapatıldığını, kadın özgürlüğünü ve eşitliğini savunan kadın derneklerinin ise KHK ile mühürlendiğini belirten Kaya, yine 94 DBP’li belediyeye kayyım atanıp, eş başkanların tutuklandığını, belediyelere bağlı 52 kadın merkezi kapatılıp, 3 kadın sığınağının da işlevsiz hale getirildiğini hatırlattı.

Son dört yılda tüm bunları hem yaşamış hem de tanıklık etmiş kadınlar olarak OHAL dönemi uygulamalarının kalıcılaştırılmaya çalışılmasının karşısında olduklarını vurgulayan Kaya, şunları söyledi: “Eş başkanlık sitem çok önemli bir kadın kazanımıdır. Kayyum sistemi ile eş başkanlık başta olmak üzere tüm kadın kazanımlarını yok etmeye, kadını toplumsal, siyasal ve ekonomik alandan koparmaya, kadın kazanımlarını yağmalamaya yönelik bir sistemdir. Haklarımızdan, kazanımlarımızdan vazgeçmeyeceğiz. Tüm kadınları bu anlayışın karşısında birlikte durmaya çağırıyoruz. Kadın direnişi ile kayyumlar gidecek.”

Açıklamanın ardından oturma eylemi yapan kadınlar, daha sonra eylemlerini alkışlarla sonlandırdı. MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...