GAZETE SOKAK – Diyarbakır’da, artan kadın cinayetlerine, taciz ve tecavüze karşı yürüyüş yapan kadınlar, “Haklarımızdan da kazanımlarımızdan vazgeçmeyeceğiz” mesajı verdi.

Türkiye’de son yıllarda artan kadın cinayetlerine, taciz ve tecavüze karşı Diyarbakır’da sokağa çıkan kadınlar, yürüyüş gerçekleştirdi. Rosa Kadın Derneği öncülüğünde düzenlenen yürüyüş için Kayapınar ilçesi Dünya Kavşağı’nda bir araya gelen kadınlar arasında HDP milletvekilleri Semra Güzel, Remziye Tosun ve Feleknas Uca, Kürt siyasetçi ve kadın hakları savunucusu Ayla Akat Ata, Diyarbakır Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Ağı ve Dicle Amed Kadın Platformu üyeleri ile LGBTİ bireyleri de yer aldı.

Açtıkları “Ölmek istemiyoruz” pankartı arkasında ellerinde mor flamalarla Rojava Parkı’na doğru yürüyüşe geçen kadınlar, “Fıtratımızda direniş var”, “Eşbaşkanlık mor çizgimizdir”, “İtaat etmiyoruz”, “Erkek vuruyor devlet koruyor” dövizleri taşıdı

‘EMİNE, SİBEL, MÜZEYYEN VE MÜNEVVER İÇİN…’

Yol boyunca “İstanbul sözleşmesi yaşatır yaşat yaşat yaşat”, “Yaşamak için direnişteyiz”, “Emine için, Sibel için Müzeyyen için yasta değiş direnişteyiz”, “Eşbaşkanlık kalacak, kayyumlar gidecek”, “Trans cinayetleri politiktir” sloganları atan kadınlar, yine erbaneler çalıp, zılgıtlar çekti.

Yürüyüş güzergahındaki binalarda oturan kadınlar, hemcinslerine evlerinin balkonuna çıkıp zılgıt ve alkışlarla destek verdi. Kimi araç sürücüleri de desteklerini korna çalarak gösterirken, önünden geçilen kıraathanelerde oturan erkekler ise, kadınları ayağa kalkıp alkışladı. Kağıt toplayıcılığı yapan Suriyeli bir kadın da, fark edip katıldığı yürüyüşte elinde taşıdığı bir dövizle Rojava Parkı’na kadar yürüdü.
Parka ulaşılmasıyla basın açıklaması yapıldı. Hazırlanan basın metni Türkçe ve Kürtçe olarak okundu.

Türkçe açıklamayı okuyan Rosa Kadın Derneği Başkanı Adalet Kaya, Kırıkkale’de katledilen Emine, Konya’da katledilen Tuğba, Silvan’da katledilen Münevver ve Halise Narin, Batman’da katledilen Emel, Patnos’ta katledilen Emine ve katledilen tüm kadınlar için yürüdüklerini söyledi.

Kaya, 6284 sayılı kanun, İstanbul Sözleşmesi ve CEDAW ile verilen taahhütlerin uygulanması bir yana cezasızlık politikaları ve kadın kazanımlarına yönelik saldırıları ile iktidarın cinayetin ortağı olduğunu belirtti. Kaya, kadın cinayetleri üzerinden iktidara şu sözlerle yüklendi: “6284 sayılı Kanun’un, İstanbul Sözleşmesi ve CEDAW ile verdiğiniz taahhütleri uygulamak bir yana cezasızlık politikaları ve kadının kazanımlarına yönelik saldırılarınızla her bir cinayetin ortağısınız. Öfkeliyiz çünkü hukukunuz adalet üretmiyor. Öfkeliyiz çünkü faillerimiz bulmak yerine kazanımlarımıza göz dikiyorsunuz.”

‘HAKLARIMIZDAN DA KAZANIMLARIMIZDAN VAZGEÇMEYECEĞİZ’

Kadın cinayetlerinin faillerinin bulunacağı yerde, kadın kazanımlarına göz dikildiğini söyleyen Kaya, “Parlamentoda yüzde 17 olan kadın temsiliyet oranı ve 81 il içerisinde resmi sonuçlara göre sadece 4 olan kadın belediye başkanı ayısı sizi rahatsız etmiyor, utandırmıyor. Demokratik bir yönetim kadının değişim ve dönüşüm iddiası ürkütüyor ve korkutuyor sizi. Siyasi Partiler Kanunu’na ve dolayısıyla ülke demokrasisine kazandırdığımız eşbaşkanlık sisteminin yerel yönetimlerde idari işleyiş içerisinde uygulanmasını kriminalize ediyorsunuz. Haklarımızdan da kazanımlarımızdan vazgeçmeyeceğiz” diye konuştu.

‘ÖLMEK İSTEMİYORUZ’

Hiçbir kadın cinayetinin münferit olmadığını, erkek egemen sistemin toplumun değer yargılarını bahane ederek her gün kadınları katlettiğini ifade eden Kaya, sözlerini şöyle noktaladı: “Yüksek sesle haykırıyoruz, kadın cinayetleri politiktir. Ölmek istemiyoruz. Biz yaşamı asıl inşa eden özneyiz. Bizler gücümüzü örgütlüğümüzden ve kadın dayanışmasından alıyoruz. Elde ettiğimiz kazanımlarımızı hep birlikte sahip çıkmaya, mücadeleyi ve direnişi birlikte büyütmeye çağırıyoruz.”

Kadımlar yapılan açıklamanın ardından oturma eylemi ile protestolarını noktaladı. MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...