GAZETE SOKAK – İspanya’da 8 Mart Kadın Grevi hazırlıkları kapsamında düzenlenen iki günlük 5’nci Kadın Buluşması’nda dayanışma vurgusu öne çıkarken, bu sene ikincisi yapılacak kadın grevinin de planlaması yapıldı.

İspanya’nın Valencia kentinde 8 Mart Kadın Grevi hazırlıkları kapsamında 26-27 Ocak‘ta 500’ü aşkın kadının katıldığı ülke çapındaki 5’nci Kadın Buluşması gerçekleşti. Buluşmada kadınlar ırkçılığa, erkek egemenliğine ve kapitalizme karşı “Kadınlar grevdeyse, tüm dünya durur” şiarıyla güçlü bir kadın grevi düzenleyeceklerini duyurdu.

SEFERBERLİK TARTIŞILDI

Coşkulu bir açılışla başlayan buluşmada kadınlar grev için daha güçlü seferber olmanın olanaklarını tartıştı. Katılımcılar göç yasaları ve sınırlara karşı mücadele, emek, beden ve üretim, yeniden üretim hakları, tüketim, şiddet ve erkek egemen yargı, yoksulluğun kadınlaşması, prekarizasyon ve öğrenci başlıkları altında farklı tartışma gruplarına ayrılarak bu yılki grev için talep ve eylem önerilerini tartıştı. Ekolojik yıkımın ve ırkçılık, sömürgecilik gibi bir dizi toplumsal konunun da tartışıldığı buluşmanın ikinci gününde ise sonuç bildirgesinin oluşturulduğu genel meclis oturumu düzenlendi. “Her gün 8 Mart’tır” vurgusu yapılan mecliste, Valencia Kadın Meclisi’nin Mart ayının ilk sekiz gününün her birini bir eylem günü olarak düzenleme önerisi birçok yerel tarafından benimsendi. 8 Mart’ın bütün hafta sonu veya bir hafta boyunca düzenlenen eylemler ile gerçekleşmesini birçok kent hedef olarak belirledi.

KADIN DAYANIŞMASINI YÜKSELTME KARARI

Buluşmaya İspanya dışından Arjantin, Şili, Nikaragua, İtalya, Almanya, Fransa ve Türkiye’den kadınlar katıldı. Grevin enternasyonal karakterinin öne çıktığı buluşmada, farklı ülkelerden temsilciler deneyimlerini paylaştı. Ayrıca buluşmada önümüzdeki dönemde uluslararası bağların ve iletişimin nasıl kurulabileceği üzerine bir toplantı da düzenlendi. Erkek egemenliğinin küresel bir sistem olduğu ve buna karşı küresel bir yanıt olunması gerektiği vurgulanırken kadın dayanışmasının her alanda yükseltilmesi çağrısı yapıldı. Toplantıda dünya kadın hareketlerinin grev öncesinde 8 Şubat’ta bir sosyal medya eylemi yapma önerisi kararlaştırıldı. Sosyal medya sitelerinde #Video8m hashtagi ile enternasyonal kadın grevine çağrı yapan video-eylemler paylaşılarak uluslararası bir iletişim kanalı yaratılacak.

Buluşmaya Türkiye’den katılan kadınlar ise Kadınlar Birlikte Güçlü buluşmasını ve sonuçlarını aktardı. 14 Şubat’tan 8 Mart grev hazırlıklarına, çocuk istismarı ve evliliğini meşrulaştıran yasa tasarısına karşı çıkışa kadar kadınların gündemleri paylaşıldı.

KADIN GREVİ HAKKINDA

İspanya kadın hareketinin 2018 yılında 5 milyon insanın katılımıyla düzenlediği kadın grevi, dünya çapında yaygınlaşan enternasyonal kadın grevi örneklerine damgasını vurmuştu. Arjantin Enternasyonal Kadın Grevi’nden esinlenerek, İspanya’da 2017 yılında kadın grevi başlangıçta birbirinden bağımsız tek tek bölgelerde yapılmıştı, daha sonraki aylarda ise kadın aktivistler ülke çaplı buluşmalarda yan yana gelerek ortak bir şiar altında birlikte harekete geçtiler ve bir kadın grev hareketi başlattılar. 2017’den bu yana düzenli bir şekilde toplanan ülke çaplı buluşmalara giderek daha fazla kadın katılıyor, yerel meclisler ve çalışma grupları kurularak, kadın grev eylemi daha fazla güç kazanıyor. 2019 yılında ikincisi düzenlenecek İspanya Kadın Grevi’nin bu çalışmalarla birlikte daha güçlü geçmesi bekleniyor. MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...