GAZETE SOKAK – Salihli’de Hacıbektaşlı mahallesinde yapılmak istenen JES’lere karşı köylülerin kurduğu çadır jandarma tarafından kaldırdı. Köylüler alanı terk etmeyerek eylemlerini sürdürüyor.

Manisa’nın Salihli ilçesinin Hacıbektaşlı mahallesinde kurulmak istenen Jeotermal Elektrik Santrali’ne (JES) karşı 2 Ocak’ta köylülerin başlattığı direniş çadırı jandarma tarafından kaldırıldı.

Salihli Kaymakamı Levent Kılıç, dün saat 17.00 sıralarında, beraberinde Jandarma Komutanı ve askerlerle çadıra gelmiş ve şirketin çalışmaları durdurduğunu gerekçe göstererek, köylülerden çadırı sökmelerini istemişti. Köylüler kaymakama şirketin alandan ayrılmasını, bununla birlikte çadırı kaldıracakları cevabını verdi.

Kaymakam çadırdan ayrıldıktan sonra, nöbet devam etti. Sabaha doğru saat 04.00 sıralarında köye gelen çok sayıda jandarma, çadırda bulunanların kimliklerini kontrol etti. Daha sonra çadırı söktü. CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, valiyle yaptığı görüşme sonucu çadırı geri aldığını, şirketin çalışmaları durdurduğunu duyurdu.

Salihli’de bulunan demokratik kitle örgütleri, ekolojistler ve köylüler eylemlerine devam ettiklerini, alanı terk etmediklerini ve yarın mahkemeye başvuracaklarını belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...