GAZETE SOKAK – Salihli’de kurulmak istenen JES’e karşı başlatılan nöbet eylemine Jandarma müdahale etti. Çok sayıda eylemci gözaltına alındı.

Manisa’nın Salihli ilçesinde bulunan Hacıbektaşlı Mahallesi’nde yaşayan yurttaşlar 2 Ocak’tan bu yana SANKO şirketi tarafından yapılmak istenen Jeotermal Enerji Santrali (JES) karşı nöbet eylemi devam ediyor.

GECE-GÜNDÜZ NÖBET

Mahalleli yanı başlarında kurulmak istenen JES’e ilişkin inşaat yoluna konteynır ve çadır kurarak gece gündüz nöbet tutuyor. Üç gündür firma çalışanlarının inşaatı süren JES alanına girmelerini engelleyen mahallelilere jandarma müdahale etmek istedi. SANKO şirketine ait 3 TIR’ın şantiye girdiğini belirten köylüler, bu hafta 45 TIR’ın daha şantiye alanına gireceğinin bilgisi verildi. Alana gelen Jandarma yurttaşların yolu açmalarını isteyerek aksi taktirde müdahale edeceklerini söyledi. Köylüler ise açtıkları davanın devam ettiğini bu nedenle de inşaata izin vermeyeceklerini söyledi. Köylülerin engellemesiyle karşılaşan şirket çalışanlarını Jandarma korumaya aldı.

‘HER MÜDAHALE HUKUKSUZDUR’

Nöbet tutan köylüler ve Turgutlu Çevre Platformu (TURÇEP) üyeleri yaşananlara ilişkin basın açıklaması yaptı. Kitle adına konuşan avukat Seçil Ege Değerli, kurulmak istenen JES’lerin hukuksuz olduğunu belirterek,”Burada halkın kendi haklarını savunmasına ilişkin yapılan her müdahale hukuksuzdur yasa dışıdır. JES yapılmasına izin vermeyeceğiz.”

Açıklama ardından dayanışma çağrısı yapıldığı sırada Jandarma kitleye müdahale etti. Aralarında avukat Değerlinin de bulunduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı. Jandarma alandaki çadırları da söktü. MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...