GAZETE SOKAK – İHD İzmir Şubesi, hasta tutuklu Sinan Gül’ün sağlık durumuna dikkat çekerek, hasta tutuklulara özgürlük talebinde bulundu.

İnsan Hakları Derneği (İHD) İzmir Şubesi Hapishaneler Komisyonu, “Hasta tutuklulara özgürlük” sloganıyla her hafta Sümerbank önünde düzenledikleri eylemi, bu hafta da koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle online gerçekleştirdi. İHD Şube yönetici Ahmet Çiçek, özgürlüklerinden yoksun bırakılan kişilerin tedavilerinin yapılması ve sağlığa erişim haklarının kullandırılması için uluslararası sözleşmelerin yüklediği yükümlülüklere değindi. Tutukluların sağlığa erişim hakkını hatırlatan Çiçek, “Kovid 19 nedeniyle dünyanın olağanüstü günlerden geçtiğini biliyoruz. Özellikle hastalığı bulunan bireyler ve 65 yaş üstü insanlar, bu hastalığa daha çabuk yakalanmaktadırlar. Bunun için birçok önlem alınmamız istenmekte iken, tutuklulara yaklaşım maalesef yeterli değildir. Birçok tutuklu Kovid-19 nedeniyle serbest bırakırken, politik tutuklular, gazeteciler, muhalifler neden bırakılmamaktadır? Bu yaklaşım, kendinden olmayana düşman yaklaşımıdır” dedi.

BİR TUTUKLU DAHA TABUTLA TAHLİYE EDİLDİ

Osmaniye 2 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi’nde kalan ağır hasta tutuklu Sabri Kaya’nin 21 Mayıs’ta hakkında verilen tahliye kararının ardından yaşamını yitirdiğini anımsatan Çiçek, Kaya’nın hastalığının başından itibaren riskler barındırdığını ve birçok kez tahliyesini talebin bulunduğunu söyledi. “Maalesef bir hasta tutuklu daha tabutla tahliye edildiği” diyen Çiçek, “Son anda böyle bir tahliye, devletin sorumluluğunu ortadan kaldırmamaktadır. Sabri Kaya’nın ailesine, sevenlerine baş sağlığı diliyoruz” ifadelerini kullandı.

HASTA TUTUKLULARA ÖZGÜRLÜK

Hasta tutuklu Sinan Gül’ün durumuna dikkat çeken Çiçek, şunları söyledi: “Sinan Gül, Manisa Akhisar T Tipi Kapalı Cezaevi A/5 koğuşunda kalıyor. 27 yıldır tutukludur. Ağırlaştırılmış müebbet hükümlüsüdür. Gördüğü işkenceden dolayı boynunda damar tıkanıklığı oluşmuştur. Zaman zaman parmaklarında his kaybı olmaktadır. Bunların yanı sıra; omurilik kanal darlığı, bel fıtığı, midede gastrit, reflü, migren rahatsızlıkları vardır. İnfaz Yasası’ndaki eşitsiz yaklaşımı düzeltmek hala mümkündür. Özellikle hasta tutuklular bu süreçte tahliye edilmeleri gerekmektedir. Anayasa Mahkemesi bu eşitsizliği görmeli ve eşitsizliği giderecek bir karar vermelidir. Hasta tutuklulara özgürlük.” MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...