İzmir’deki depremzedeler Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve Bayraklı Belediyesi’ne taleplerini ve sorularını içeren dilekçe verdi.

GAZETE SOKAK – İzmir’de 30 Ekim 2020 tarihinde meydana gelen 6,6 depreminde evleri yıkılan veya hasarlı olan depremzedeler, Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü ve Bayraklı Belediyesi’ne taleplerini ve sorularını içeren dilekçe verdi. Bayraklı’da bulunan Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü önünde bir araya gelen depremzedelere Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) İzmir İl Koordinasyon Kurulu ve İzmir Barosu temsilcileri de destek verdi.

‘SORULARIMIZA CEVAP İSTİYORUZ’

Depremzedeler adına konuşan Nilsu Karaman Aktarıcı, “Dilekçemizdeki sorulara cevap istiyoruz. Proje alnı neden 8 kat değil de 5 kat oldu? Bütün depremzedeleri kucaklayacak bir gün ve yerin belirlenip sorularımıza cevap versinler. Proje alanıyla 1811 kişi mağdur edildi. Hizmet bu demek değil. Bize hizmet diye sunulan şey bizi mutlu etmiyor. Proje alanı dışı ve içi olarak değiştik. Bunların ne olduğunu ve bu soruların cevabını istiyoruz, siz ya da bakan bey bize cevap versin” dedi.

‘HERKES EKONOMİK ZORLUKLAR YAŞIYOR’

Depremzedelerden İbrahim Turgut da, “Bu insan, yüzlerce binlerce mağdur, evleri yok. Kredileriyle ev alanlar var. Evleri yıkıldı. Herkes ekonomik zorluklar yaşıyor. Dolayısıyla ciddi bir kurumun başındasınız, bize cevap vermenizi bekliyoruz. Defalarca dilekçe verdik hiçbir cevap alamadık. Bu kadar insanın mağduriyetini gidermek sizin göreviniz değil mi?” diye sordu.

TOPLANTI TALEP ETTİLER

Topladıkları 85 dilekçeyi teslim eden depremzedeler kapıda Çevre Şehircilik İl Müdürü’yle görüştü. Dilekçelerinde sordukları sorulara cevap istediklerini dile getiren depremzedeler, toplantı talep etti. Çevre Şehircilik İl Müdürü ise, dilekçede sorulan sorulara cevap vereceklerini, toplantı talebini ise yetkili kurumlara ileteceğini söyledi. MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...