İzmir depreminde en fazla çocuk ölümünün yaşandığı Rıza Bey Apartmanı’na ilişkin iddianame kabul edildi.

GAZETE SOKAK – İzmir’de 30 Ekim 2020 tarihinde meydana gelen 6,6 büyüklüğündeki depremde 115 kişinin yaşamını yitirmesine ilişkin hazırlanan 5 ayrı iddianameden ikincisi de kabul edildi. Depremde yıkılan ve 36 kişinin yaşamını yitirdiği Rıza Bey Apartmanı’nın iddianamesi de İzmir 5. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Rıza Bey Apartmanı’nda depremde en fazla çocuk ölümü yaşanmıştı.

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’nca tamamlanan soruşturmada, 10’u tutuklu 29 kişi hakkında 5 ayrı iddianame hazırlanmıştı. Kamu görevlileri hakkında “görevi ihmal” soruşturmalar da bu iddianamelerden ayrı yürütülüyor.

APARTMAN YÖNETİCİSİ SANIK

Depremde 36 kişinin öldüğü ve 17 kişinin de yaralandığı Rıza Bey Apartmanı’na ilişkin hazırlanan iddianamede, binanın çökmesine ilişkin başlatılan soruşturma kapsamında tutuklu müteahhit, mimar, inşaat mühendisi ve denetmenin yanı sıra apartman yöneticisi ile 4 apartman maliki de sanık olarak yer aldı. Binada enkaz altında kalarak ölenlerin yakınları ve yaralanan 47 kişi de davaya müdahil oldu.

BİLİRKİŞİ RAPORU

İddianamede, İzmir Dokuz Eylül ve İstanbul Teknik üniversitelerinden 7 akademisyenin bilirkişi olarak hazırladığı ortak rapora da yer verildi. 1993 tarihli ruhsata sahip binanın “Deprem Bölgesinde Yapılacak Yapılan Hakkında Yönetmelik-1975”e tabi olduğu belirtildi. Bilirkişi raporuna dayanılarak; beton ve karot numunelerinin deney sonuçlarına göre betonarmenin projedeki beton dayanım sınıfını sağlamadığına dikkat çekildi. İddianamede, donatı kuponu numunelerinin deney sonuçlarında da bazı nervürlü donatıların binanın yapıldığı dönemde, yürürlükte olan TS708’de verilen mekanik şartlarına uymadığı, etriyelerin uçlarının proje ve yönetmelik hükümlerine aykırı olarak 90 gönyeli imal edildiği, ayrıca statik betonarme projesi hesap raporunda ardışık katlar arası öteleme sınırının aşıldığı vurgulandı.

ŞÜPHELİLER SORUMLU

İddianamede, raporda yer alan incelemeler sonucunda yıkılan Rıza Bey Apartmanı’ndaki ölüm ve yaralanmalardan İnşaat Mühendisi Tamer Paker, Yüksek Mimar Ali Serdar Bayram, Gözetmen Durak Kayar ve Müteahhit Hasan Hüseyin Özkan’ın sorumlu oldukları belirtildi. İddianamede, binanın 2005 yılında meydana gelen depremde Rıza Bey Apartmanı’nın kolon kiriş bağlantılarında çatlakların oluştuğu ve buna ilişkin esaslı bir tadilata tabi tutulmasına karşı çıkan yönetici Alican Alpgündüz ile kat malikleri Ramazan Bulut, Remzi Banaz, İrfan Ayçiçek ve Turgut Öztürk’ün de binadaki hasarı apartman sakinlerinden gizledikleri gerekçesiyle, ölümlerden ve yaralanmalardan sorumlu olduklarına yer verildi.

MEMURLARIN SORUŞTURMASI SÜRÜYOR

Bina için 1993 yılında statik hesap raporu ve betonarme projesine onay veren İmar Müdürü Mehmet U., vize veren İnşaat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi’nde görevli kişiyle 2012’deki raporda imzası yer alan belediye Fen İşleri Müdür Vekili Gamze E. hakkında hazırlanan soruşturma belgelerinin de Memur Suçları Soruşturma Bürosu’na gönderildiği bilgisi yer aldı. MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...