GAZETE SOKAK – Batman M Tipi Cezaevi’ndeki tutukluların isyan başlatması ardından müdahale gerçekleşirken, tutuklulardan bir kısmının çevre illerdeki cezaevlerine sevk edildiği öğrenildi.

Batman M Tipi Cezaevi’nde infaz yasasından ayrı tutulan tutuklar akşam saatlerinde çıkardığı isyan ile birden fazla koğuşu ateşe verdi. Koğuşların ateşe verilmesi ile birlikte tutuklular “isyan” sloganları atarken, sloganlar cezaevi çevresinden de duyuldu. İsyanın başlaması ile birlikte cezaevine çok sayıda ambulans, itfaiye sevk edilirken cezaevi çevresi ise çevik kuvvet ve özel harekat polisleri ile ablukaya alındı.

TUTUKLU YAKINLARI CEZEVİNE AKIN ETTİ

İsyanın kent merkezinde duyulması ile tutuklu yakınları cezaevine akın etti. Gecenin ilerleyen saatlerine kadar cezaevi önünde bekleyen yurttaşlar yetkililerin açıklama yapmasını istedi. Tutuklu yakınlarına herhangi bir açıklama yapılmazken gecenin ilerleyen saatlerinde cezaevinden dumanların yeniden yükselmesi ile kimi yurttaşlar olayı alkış ve ıslıklar ile protesto etti. Saatler ilerledikçe cezaevine çevre illerden çok sayıda cezaevi aracı sevk edildi. Öte yandan İnsan Hakları Derneği (İHD) avukatlardan edinilen bilgiye göre cezaevinde bulunan 650 tutuklu sevk edildi.

Koğuşlarda çıkan yangın söndürülürken, tutuklulara da biber gazıyla müdahale edildi. Yangının söndürülmesinin ardından kimi tutukluların çevre illerdeki cezaevlerine sev edildiği öğrenilirken, Halkların Demokratik Partisi(HDP) tutukluların sağlık durumunu kontrol etme talebinde bulundu.

Yapılan başvuruya yanıt verilmezken, cezaevi önündeki kitle dağıldı. MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...