GAZETE SOKAK – Van’da zihinsel engelli 2’si çocuk 3 kardeşe cinsel istismarda bulunan korucu Tekin Gülaçtı’nın görülen karar duruşmasında 40 yıl 10 ay ceza verildi.

Van’ın Gürpınar ilçesinde 15 Aralık 2016 tarihinde zihinsel engelli 2’si çocuk 3 kardeşe cinsel istismarda bulunan korucu Tekin Gülaçtı’nın tutuklu yargılandığı davanın karar duruşması Van 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya sanık korucu Tekin Gülaçtı ve avukatı, istismar maruz bırakılan kardeşlerin ailesi, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Van Milletvekili Muazzez Orhan, yerine kayyum atanan belediye Eşbaşkanları Rojbin Çetin, Yıldız Çetin, Ahtamara Kadın Platformu üyeleri, Bağımsız aktivist Songül Özünver, Van Barosu avukatları ile Özgürlükçü Hukukçular Platformu üyeleri kadın avukatlar katıldı.

Kimlik kontrolüyle başlayan duruşmaya korucu Tekin Gülaçtı bir önceki mahkemede verdiği ifadesini tekrarlayarak, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın kullandığı “mahşeri vicdan” sözüyle mahkemeye heyetinden itibarının iade edilmesini istedi. Savunmasının devamında Tekin, “Bana iftira atıyorlar. Suçu kabul etmiyorum. İstismara ilişkin benden hiçbir test almadılar” dedi.

Daha sonra söz alan çocukların babası, “Asıl iftirayı onlar atıyorlar. Olay tarihinde ben çobanlık için bir diğer ilçede bulunuyordum. Eşim ise taziyesinden kaynaklı Hakkari’ye gitmişti. Evde olmadığımız halde Tekin’in sık sık eve gittiğini kızlarım söyledi. En ağır ceza ile cezalandırılmasını istiyorum” diye belirtti.

KADIN AVUKATLAR SAVUNDU

Kardeşleri savunan Özgürlükçü Hukukçular Platformu Üyesi (ÖHP) Ekin Yeter, “Sanık avukatının savunduğu çelişkili ifadelere ilişkin somut örnekler vermiyor. Ayrıca olayın geçtiği tarihte çocukların okulda rahatsızlanmalarıyla birlikte öğretmenler tarafından olay yargıya intikal etmiştir. Hiçbir iyi hal indirimi olmaksızın ayrıca mahkemenin önceki duruşmalarda ‘tasarlayarak’ istismarda bulunmadığı iddialarını kabul etmiyoruz. İstismar tamamen tasarlanarak yapılmıştır. Ayrıca bu maddeden de ceza almasını istiyoruz” sözlerini kullandı.

Avukat Sevda Aydın ise sanığın ilk ifadesinde istismar suçunu kabul ettiğini hatırlattı. Sevda, “Kavuşturma aşamasında sanığın ifadelerini değiştirmesi kabul edilmemelidir. Ayrıca Çocuk İzleme Merkezi (ÇİM) ifadelerinde de pedagoglar istismar mağdurlarının ifadelerini kabul etmiştir. Ayrıntılı ATK raporları olay gününden 8 ay sonra yapıldığından kaynaklı istismar bulgularının yok olması normaldir. İyi hal indiriminin kabul edilmemesi gerekiyor” şeklinde konuştu.

Son olarak konuşan Avukat Rabia Özgökçe ise “Yapılan istismarın zihinsel engelli kardeşlere yapıldığı göz ardı edilmemeli. Zihinsel engelli kardeşlere yapılan istismar nitelikli istismardır. İyi hal indirimi yapılmamalı” dedi.

Beş dakikalık aranın ardından savcı mahkeme heyeti istismar sanığına suçu ikisi çocuk üç kardeşe yapılmasından kaynaklı en küçük kardeş için 8 buçuk yıl, diğer kardeş için 15 yıl 18 yaşından büyük kardeş için ise 17 yıl toplamda 40 yıl 10 ay ceza verildi.

MÜCADELEMİZ SÜRECEK

Duruşma sonrasında adliye önünde bir araya gelen kadınlar basın açıklamasıyla istismar sanığına tepki gösterdi. Açıklamada konuşan HDP Van Milletvekili Muazzez Orhan, “ İstismarcıların peşindeyiz. Onların en ağır cezalar alması için tüm duruşmalarının takipçisiyiz. Bu gün burada en ağır ceza ile istismar sanığının ceza almasının en büyük nedeni kadın dayanışmasıdır. Bizler ne olursa olsun istismarcılara, kadın katliamcılarına karşı mücadele vermeye devam edeceğiz” dedi. (MA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...