GAZETE SOKAK – 23 Haziran yerel seçiminde sandığa giden İstanbullular, Türkiye’de değişim zamanının geldiğini belirterek, demokrasi ittifakının devam etmesini istedi.

31 Mart seçimleri ardından AKP’nin olağanüstü itirazı üzerine Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından yenilenen İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) seçimleri 23 Haziran’da gerçekleşti. Önceki seçime göre yaklaşık 800 bin oy farkıyla kazanan Ekrem İmamoğlu, mazbatasını alması sonrası Saraçhane’de yurttaşlar ile bir araya geldi. Bekleyişinin sürdüğü sırada, Mezopotamya Ajansı’na (MA) konuşan yurttaşlar, demokrasi ittifakının sürdürülmesi gerektiğini belirtti.

‘HDP’NİN DESTEĞİ KÜÇÜMSENEMEZ’

Ayrıştırma ve ötekileştirme dilinin Türkiye halklarına zarar verdiğini belirten Gülten Kızılveren adlı bir yurttaş, “Hepimiz birlik, bütünlük ve beraberlik içerisinde, dünya kardeşliği içerisinde Türkiye ve İstanbul’da bütünleşeceğiz. AKP ötekileştirdi, ayrıştırdı. İftiralar, yalanlar, yanlış haberler… insanlar artık doğruyu gördü. İnsanlar neyin ne olduğunun farkında, çünkü hepimiz bilinçli insanlarız, bilinçlendik. Sosyal medya bu konuda çok güçlüdür. Okuyoruz, dinliyoruz, görüyoruz. Selahattin Demirtaş’ın attığı twitler çok etkili oldu. HDP’den büyük bir destek aldık, bunu asla küçümseyemeyiz. Demokrasi ittifakının devam etmesini istiyorum. Bizim için hak, hukuk, adalet ve demokrasi her şeyin ötesinde. Eğer insanlar daha adil bir şekilde yaşarsa, o zaman hepimiz çok daha özgür, bağımsız ve demokratik şekilde hayatımıza devam edeceğiz. Yüzümüz gülecek her şeyden önce, mutlu olacağız. Her şey çok güzel olacak” dedi.

‘DEMOKRASİ İTTİFAKI DEVAM ETMELİDİR’

Demet Boz isimli yurttaş da AKP’nin politikalarından dolayı seçimi kaybettiğini ifade ederek, AKP’nin herkesi kırarak, ezerek, insanlara “terörist” dediğini dile getirdi. HDP’li seçmenlere teşekkür eden Boz, demokrasi ittifakının devam etmesini istediklerini kaydetti.

‘GELECEĞİMİZ KAZANDI’

HDP’li seçmenlerin AKP’nin baskılarına karşı gereken cevabı sandıkta verdiğini söyleyen Yurdagül Şener de, “Hak kazandı, hukuk kazandı, çocuklarımızın geleceği kazandı. Ben bir anne olarak çocuklarımın geleceğinden çok umutsuzdum. Ama şuan umutlu bir anneyim. O yüzden alanlardayım. Kutuplaştırma AKP’ye kaybettirdi. HDP’nin İstanbul’un kazanılmasında etkisi çok büyük, ben onlara çok saygı duyuyorum, teşekkür ediyorum. HDP’li seçmenlere hakaret ettiği için HDP’li seçmenler de Tayyip Bey’e gününü gösterdi. Demokrasi ittifakının devam etmesini istiyorum” diye konuştu.

‘FAŞİZM VARSA BÜTÜN GÜÇLER BİRLEŞMELİDİR’

“Eğer faşizm varsa bütün güçler birleşmelidir” diyen 18 yaşındaki öğrenci Mert Işıktaş, “Mutluyuz, umutluyuz. İmamoğlu bizim umudumuz oldu, ‘İmamoğlu varsa umut var’ sloganı gibi. Daha adaletli, demokratik Türkiye olacağına inanıyoruz. Demokrasi tutuklularının serbest bırakılmasını umut ediyoruz. Bir Kürt ile bir Laz, bir Arap ile bir Türk beraber olursa daha güzel olacak. Buna inanıyoruz. Ekrem İmamoğlu da bunu sağlayacaktır; inancımız var, gençliğimiz var, enerjimiz var. HDP’nin seçime olan etkisine de değinen Işıktaş, “HDP ile kurulan demokrasi ittifakı devam ettirilmelidir. İmamoğlu’nun bütün Türkiye halklarının taleplerini karşılayabileceğine inanıyorum” şeklinde konuştu.

‘DEMOKRASİ VE İNSAN HAKLARI İÇİN OY VERDİK’

HDP seçmeninin Demokrasi İttifakı’nın devamlı hale getirilmesi için İmamoğlu’na oy verdiğini vurgulayan İlyas Nayman isimli yurttaş da, “İnsan hakları, hak hukuk, eşitlikten herkes payını alacak. Laz, Kürt, Türk herkes eşit olsun. Biz de bunu istiyoruz. İmamoğlu da bunu vaat ediyor. AKP Türkiye’yi ikiye böldü. Fakir fukaraya yardım etmedi, zenginlere çalıştı. Arazileri peşkeş çekti. Demokrasi İttifakı devam etmelidir. İmamoğlu o kadar güzel değil ki. Onun güzelliğine oy vermedik. Onun demokrasi, insan hakları ve hak hukuk anlayışına oy verdik. İnşallah her şey çok güzel olacak. Kim bu milleti severse millet de onu seviyor” diye konuştu.

‘İTTİFAKLA DEĞİŞİM ZAMANI GELMİŞTİR’

Bir değişim zamanının geldiğine dikkat çeken Erdal Aydemir de, “Ne kadar olumsuz hareket yaparsan karşı taraftan o kadar ters tepki alırsın. İrade halkındır. AKP kendi içinde bölünmüş gibi geliyor bana. Toplumla arasında kopukluk yaşıyor. HDP’nin bu seçimde etkisi yüzde 10, bir milyona yakın oy gitmiştir diye düşünüyorum” dedi.

‘İMAMOĞLU’NUN KAZANMASI İSTANBUL İÇİN NİMET’

Demokrasi ittifakının devam ettirilmesini istediğine vurgu yapan Harun Taşçı adlı yurttaş da İmamoğlu’nun kazanmasının İstanbul için bir nimet olduğunu belirtti. Önceki belediye başkanlarına kıyasla İmamoğlu’nun düşüncelerinin farklı olduğunu ve değişimin şart olduğunu sözlerine ekleyen Taşçı, “AKP’nin yaptığı hizmetlere bakın, hiç insanlara yakın hizmet yaptılar mı? Hiç insanlara yardım etmiyorlar” dedi.

‘HEPİMİZ BİRBİRİMİZE MUHTACIZ’

Her şeyin iyi olmasını dileyen Taşçı, HDP’nin destek vermesinin demokrasi adına iyi bir şey olduğunu ifade etti. Taşçı, “Çünkü HDP tek başına bir şey yapma konumunda değildi. İyi parti de değildi. Demokrasinin yanında oldular, destek sağladılar. Bu gerçekten çok güzel bir şeydir. Çünkü hepimiz aynı ülkede yaşıyoruz, kardeşiz. Ben şimdi sana Kürtsün veya Alevisin diye farklı gözle bakamam ki, yanlış olur. Hepimiz aynı havayı teneffüs ediyoruz. Hepimiz aynı dünyada yaşıyoruz. Neden kardeşçe birbirimize yaklaşmayalım. Niye ben sana güzel gözlerle bakmayayım. Niye kötü gözle bakayım Kürt diye. Bu dünyada yaşadığımız sürece hepimiz birbirimize muhtacız” diye konuştu. MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...