GAZETE SOKAK – Türkiye İçişleri Bakanlığı’nın talimatıyla İstanbul’daki Suriyelilere yönelik arama, denetleme ve sınır dışı kararı sonrası tutuklananlardan yaklaşık 100 kadarı Afrin’e gönderildi.

ANF’nin haberine göre Suriyeliler, Salı günü öğleden sonra Afrin’e ulaştı. Dört araçla Afrin’e getirilen Suriyeliler arasında Kürtlerin de olduğu belirtiliyor.

İstanbul Valiliği, 22 Temmuz günü kentte kaydı olmayan Suriyelilerin İstanbul’u terk etmeleri için 20 Ağustos’a kadar süre vermişti. İçişleri Bakanlığı talimatı doğrultusunda alınan kararda söz konusu Suriyelilerin kayıtlı oldukları illere sevk edilecekleri açıklanmıştı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, bu yıl 80 bin mültecinin sınır dışı edileceğini söyledi. Soylu, geçtiğimiz günlerde de “Kapıları açtığımızda hükümetleri 6 ay dayanamaz” diyerek Avrupa ülkelerini tehdit etmişti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise İstanbul Valiliğinin açıklamasıyla duyurusuyla eşzamanlı olarak Avrupa Birliği’yle (AB) geri kabul anlaşmasının askıya alındığını duyurdu. İZNEWS

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...