GAZETE SOKAK – YSK, AKP’nin ‘seçimlerin iptal edilmesi’ yönünde başvuruda bulunduğu Büyükçekmece’ye dair görüşmeyi erteledi. Kurul üyeleri, başvurunun AKP’nin İstanbul’un geneline ilişkin yapması beklenen seçim yenileme talebiyle birlikte değerlendirilmesine karar verdi.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), AKP’nin İstanbul’un Büyükçekmece ilçesinde 20 binden fazla sahte seçmen olduğu iddiasıyla seçim sonuçlarına yaptığı itirazı ele aldı. CHP’nin 24 Haziran seçimi ile 31 Mart seçimi arasındaki seçmen farkının sadece 2 bin 500 olduğunu belirterek başvurunun reddedilmesi yönündeki itirazına rağmen toplanan YSK, yaklaşık iki saatlik toplantının ardından Büyükçekmece başvurusunun görüşmesini erteledi.

Habertürk’te yer alan bilgilere göre, yapılan değerlendirmeler sonucunda, kurul üyeleri Büyükçekmece’de verilecek bir kararın İstanbul seçimlerini doğrudan etkileyebileceği gerekçesiyle AKP’nin olası bir İstanbul seçimleri için olağanüstü itirazıyla birlikte Büyükçekmece’nin değerlendirilmesini tartıştı ve bu yönde görüş birliğine varıldı.

Bunun için de İstanbul’da halen devam eden oy sayım işleminin tamamlanması gerektiği noktasında görüş birliği varıldı. Halen Maltepe ilçesinde bir sayım işlemi devam ediyor. İstanbul Seçim Kurulu, Maltepe’deki sayımın hızlı bir şekilde tamamlandırılması için 20 kişilik bir heyet daha görevlendirmişti. YSK’deki kurul üyeleri Maltepe’deki sayım işleminin tamamlanması gerektiği noktasında ortak görüşe vardı.

AKP’DE İSTANBUL SEÇİMLERİN YENİLENMESİ HAZIRLIĞI!

İstanbul’daki sayımın tamamlanmasının ardından seçim sonuçlarını içeren il birleştirme tutanağı hazırlanacak. AKP ise, il birleştirme tutanağının hazırlanmasından sonra 7 gün içerisinde olağanüstü itiraz yoluyla İstanbul’da seçimlerin yenilenmesi için bir başvuru gerçekleştirecek.

İşte bu başvuruyla hem İstanbul genelindeki başvuru hem de Büyükçekmece ilçesine ilişkin başvuru YSK’de birlikte değerlendirilecek. MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...