GAZETE SOKAK – HDP, “Kardeş Aile Kampanyası” kapsamında İstanbul’da şimdiye kadar 12 bin 300 ailenin temel ihtiyaçları karşılayarak, 960 aileye “kardeş” buldu.

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) koronavirüs (Kovid-19) salgını sürecinde ihtiyaç sahibi ailelerle dayanışmak amacıyla başlattığı “Kardeş Aile Kampanyası” kapsamında İstanbul’da binlerce aileye ulaşıldı. “Bizler paylaşıyoruz, dayanışıyoruz” şiarıyla başlatılan kampanya kapsamında kentte şimdiye kadar 12 bin 300 ailenin temizlik, gıda ve benzeri temel ihtiyaçları karşılandı. 960 aileye ise, kardeş aile bulundu.

HEM MADDİ HEM PSİKOLOJİK DESTEK

Kampanyanın son sürat devam ettiği ilçelerden biri olan Esenyurt’ta, 50 kardeş aile bulunarak, 500 aileye destekte bulunuldu. Çalışmalarına dair konuşan HDP Esenyurt İlçe Örgütü yöneticilerinden Murat Turgut, oluşturdukları komisyonlar aracılığıyla çalışmaları yaptıklarını ifade etti. Sağlık kaygıları nedeniyle evde kalmak zorunda kalan ailelerin temel ihtiyaç malzemelerini karşılamak için kollarını sıvadıklarını belirten Turgut, salgın sürecinde birçok ailenin faturalar ve kiralarını ödeyemez duruma olduğuna dikkati çekti.

Turgut, bu durumun aileleri psikolojik olarak da etkilediğine işaret ederek, “Biz de HDP olarak ekonomik sorunlarla boğuşan ailelere ulaşıp küçük de olsa destek olmaya çalışıyoruz. Ayrıca maddi destek yanında manevi ve psikolojik olarak da destek oluyoruz. Çalışmalarımızı bu eksende örüyoruz” diye konuştu.

İHTİYACA GÖRE KOLİ

Kardeş aileleri seçme sürecine de değinen Turgut, ilçe genelinde işçi ve emekçi kesimin yoğun olduğunu, bu nedenle en çok ihtiyacı olan ailelere öncelik tanıdıklarını paylaştı. Turgut, kampanyanın detaylarına ilişkin şunları söyledi: “Şu anda ilçe genelinde 50 aileyi kardeş aile yaptık. Bunun yanı sıra temel ihtiyaçları olan aileler için de ‘Koli Kampanyası’ düzenlemesini yaptık. Bu kolilerde hazırlanma aşamasına geçmeden önce aileleri tespit edip ne tür ihtiyaçları var ona göre düzenliyoruz. Mesela, çocuğu olanların kolisine süt ve mama koymayı unutmuyoruz. Aynı şekilde bu doğrultuda tespit ettiğimiz ve hedeflediğimiz 3 bin aile tespit ettik. En kısa sürede onların ihtiyaçlarını da karşılayacağız.”

‘KAMPANYA ZORUNLUKTAN DOĞDU’

HDP İlçe Eşbaşkanı Ercan Sağlam ise, iktidarın halkın ihtiyaçlarını ötelediği için böylesi bir kampanyayı başlattıklarını belirtti. “Evde kal”ın beraberinde çözümsüzlüğü getirdiğini vurgulayan Sağlam, “Bu kampanya zorunluluktan doğdu. İktidarın yoksul ve emekçi halkın ihtiyaçlarını karşılamayacağını bildiğimiz için böyle bir çalışmayı başlattık. ‘Evde kal’ dediler ama evde kalma koşullarını yaratmadılar. Emekçi ve yoksul kesimi aç, susuz eve tıkadılar. Ancak iktiranın bu sorunu ortadan kaldırması gerekirken, dayanışma ağılarını hedef gösteren açıklamaları oldu. İktidarın bizim ‘halkçı belediye’ anlayışımızın önüne engeller çıkarmaya çalışıyor. Bunun için halktan yana çalışmalar yapan birçok belediyemize kayyım atandı” diye konuştu.

‘HALKLA BİRLİKTEYİZ’

Halkla dayanışma içinde olan Batman Belediyesi’ne de kayyım atandığını anımsatan Sağlam, en son ekolojik üretim faaliyetleriyle gündeme gelen Kars Belediyesi’ne yapılan saldırılara işaret etti. Sağlam, şöyle devam etti: “Bütün halkları aynı kefeye koyup yardımlarını da bu eksende ördüğü için belediyeye dönük saldırılar gelişti. Bizim halkçı anlayışımızla yaptığımız bütün çalışmaların, kazanımların önüne geçmek istiyorlar. İktidarın yapamadıklarını biz yaptığımız için saldırılar oluyor. Dolayısıyla halkı belediyemizden koparmaya çalışıyor. Ancak biz elimizdeki tüm imkanları kullanarak, halkımızdan her hangi bir aileyi veya çocuğu aç bırakmayacağız. Buna vicdanımız el vermez. Biz halkımızla birlikteyiz. HDP’nin nasıl bir halkçı anlayışa sahip olduğunu bütün dünyaya gösteriyoruz.” MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...