GAZETE SOKAK – İsrail Havayolları El Al, 13 yıl sonra İstanbul’a indi. İsrail Büyükelçiliği, sefer için “Rekor seviyede ticarete katkı sağlayacak” dedi.

Tarifeli Türkiye uçuşlarını ticari sebeplerden ötürü 2007 yılında durdurma kararı alan İsrail Havayolları El Al, bu sabah İstanbul Atatürk Havalimanı’na iniş yaptı. İsrail Büyükelçiliği’nin resmi Twitter hesabı seferi, “Bugünden sonra, THY’nin yanı sıra ELAL da TelAviv-İstanbul arasında karşılıklı uçuşlar gerçekleştirerek iki ülke arasındaki ticaretin yeni rekor seviyelere ulaşmasına katkı sağlayacak” ifadeleriyle duyurdu.

Tel Aviv-İstanbul arasında düzenli kargo uçuş seferi yamak için başvuruda bulunan El Al, Türk havacılık otoritelerinin onayı geldikten sonra 13 yıl aradan sonra bu sabah 07.50’de İstanbul’a iniş yaptı. Şalom gazetesinden Elda Sasun’un haberine göre, El Al kargo departmanı Müdürü Ronen Shapira, dün gerçekleşen telefon görüşmesinde, uçuşların sadece kargo, yük taşıma amacı ile yenilendiği bilgisini verdi.

Uçak, 23 ton tıbbi malzemeyi, İstanbul’dan Tel Aviv üzerinden New York’a, Amerikalılara taşımak üzere yola çıktı. Yaklaşık bir hafta önce, Port2Port web sitesi, El Al’ın 24 Mayıs’ta faaliyete geçecek olan, Türkiye’ye düzenli bir kargo hattı kurmayı planladığını duyurmuştu. MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...