İsrail Savunma Bakanı Avidgor Liberman, İran’ın Suriye ordusuna destek vererek Golan tepelerinden İsrail topraklarına saldırı hazırlığında olduğunu söyledi.

Golan Tepeleri’ni ziyaretinde konuşan Liberman terör şebekesi olarak nitelendirdiği Hizbullah’ın İran ve Suriye ordusundan aldığı destek ile İsrail sınırında çalışmalar çıkardığını vurgulayarak; “İsrail’i tehdit eden bölgedeki tüm unsurlar ve üsler yok edilecektir. Suriye’nin mevcut Başkanı Beşar Esad İran ile işbirliğini cezasını çekecek” şeklinde konuştu.

“Biz, İran’ı Golan tepelerinde oluşturmak istediği terör şebekesine karşı uyarıyoruz. Golan tepelerinde terör örgütlerinin varlığı kabul edilemez ve İsrail olarak buna sert bir şekilde karşılık veririz” ifadelerini kullanan İsrail Savaş Bakanı Liberman, dün İsrail parlamentosunda gerçekleştirdiği konuşmadaki iddialarını tekrarlayarak; “Biz, 1974’deki muhabereyi sonlandırma antlaşmasına uymayı sürdüreceğiz ve antlaşmanın her bir maddesine harfiyen uyulmasında ısrarcı olacağız. Herhangi bir ihlal İsrail tarafından sert bir şekilde karşılık bulacaktır” dedi.

Konuşmasında Suriyeli muhalifleri desteklemeye devam edeceklerini de kaydeden Liberman, ülkesine alınacak Suriyeli mültecilere ilişkin herhangi bir açıklamada bulunmadı.

İran ve Hizbullah’ın Rusya ile anlaşarak Suriye’nin Güney sınırından 40 km geri çekildiklerine ilişkin açıklamaları yalanlayarak; “İran’ın Suriye’deki üs ve askeri varlığını hedef alacağız” uyarısında bulundu.

İran’ın Suriye’deki varlığının kabul edilemez olduğunu yineleyen İsrail savunma Bakanı, İran’ın Suriye’den çıkması İçin gerekeni yapacaklarını vurgulayarak Suriye ve Filistin arasındaki sınır kapısının tekrar açılmasına ilişkin; “Bu uzak bir ihtimal ancak hiçbir şekilde olmayacak bir durum değil” şeklinde konuştu.

Suriye haber ajansı dün yaptığı açıklamada; İsrail savaş uçaklarının T-4 Havva üssünü hedef aldığını ve Suriye ordusuna ait hava savunma sisteminin saldırı geri püskürttüğünü duyurmuştu.

Dera kentinde ilerleyen Suriye ordusunun ise Golan tepelerinde yer alan Kuneytira bölgesinde ilerlemesi bekleniyor. (İZNEWS)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...