GAZETE SOKAK – Uluslararası Koalisyon Sözcüsü Albay Myles B. Caggins, Kürdistan Bölgesi’nin terörle mücadeledeki rolünden övgüyle söz etti.

Erbil’de basın toplantısı düzenleyen Koalisyon Sözcüsü Albay Myles B. Caggins, “Koalisyon olarak Irak’ta kalmaya devam edeceğiz” dedi.

“IŞİD Irak Kürdistan Bölgesi’ne yönelmek istediğinde kahraman Peşmerge’yle karşılaştılar. Yine, Kürdistan Bölgesi Güvenlik Konseyi’nin bu binada IŞİD’le mücadelede gözle görülür bir rolü vardı” ifadesini kullandı.

Albay Caggins, Peşmerge’nin Musul’a yaklaşmasıyla örgütün saldırı gücünü kırdıklarını ve IŞİD’lilerin bir daha saldıramadığını kaydetti.

IŞİD’le mücadelede yaklaşık 2 bin Peşmerge’nin yaşamını yitirdiği, 10 bin dolayında Peşmerge’nin de yaralandığını anımsatan Caggins, “O kadın ve erkekler Kürdistan’ın toprak bütünlüğünü korudu. Bayrağınızda yeşil ve kırmızı renk var. Kırmızı şehitlerin kanının sembolü olarak biliniyor. Onlar kendilerini feda ederek hayatı sembolize eden yeşile umudu geri getirdiler” diye konuştu.

Koalisyonun, Kürtlerin verdiği bedelleri asla unutmayacağını vurgulayan Sözcü Caggins, “Tarih de bunu gösteriyor ki Peşmerge IŞİD’le savaşan ilk güçlerden biridir” dedi.

Halen Irak’ın güney bölgelerinde IŞİD’in uyuyan hücrelerinin olduğunu belirten Caggins, Irak güvenlik güçlerine ve Peşmerge’nin güçlenmesi için yapılan reformlara da destek vermeye devam edeceklerini kaydetti.

Albay Caggins; Finlandiya, İngiltere, Fransa, Almanya, ABD, İsveç, Hollanda ve diğer bazı ülkelerin dahil olduğu Koalisyon güçlerinin yüzde 25’inin Kürt Bölgesi’ndeki operasyonları yürüttüğü bilgisini paylaştı.

Caggins devamla şunları söyledi:

“Kadın Peşmergeler Bineslawa’da 7 haftalık eğitim devresini başarıyla tamamladı. Gelişmiş silahların kullanımı, sokak savaşı ve ilk yardım gibi konularda eğitildiler. Askeri danışmanlar, Peşmerge’nin yeteneklerine hayran kalıyor.” İZNEWS

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...