GAZETE SOKAK – Amerika’nın Sesi’nde yer alan habere göre geçtiğimiz hafta içinde Diyala, Selahaddin ve Kerkük vilayetlerine bağlı kırsal bölgelerde bazı siviller öldürüldü.

Cumartesi gününden bu yana Kerkük’ün batısına yığınak yapan Irak ordusu ise gerekçe olarak IŞİD’in hareketliliğini gösteriyor.

Bağımsız Türkmen Demokrat Partisi Başkanı ve önceden Kerkük’te Peşmerge ile Haşdi Şabi ilişkilerini düzenlemeden sorumlu olan Nazım Kahya, Diyala ve Selahaddin vilayetlerinde IŞİD’in ciddi hareketlilik içinde olduğunu ancak Iraklı güçlerin bu durumu sakladığını söylüyor.

Kahya, “Iraklı güçler sadece kendilerini koruyorlar. Bölgeyi ise korumuyorlar. Özellikle de Kerkük’ün Havice ilçesi sınırlarını” diye konuştu.

Geçtiğimiz hafta Diyala, Selahaddin ve Kerkük’e bağlı bazı köylüler öldürüldü. Öldürülenlerin büyük bölümü köy muhtarı. Bunun dışında üç vilayet sınırlarında Iraklı güçlere yönelik sık sık saldırılar oluyor.

K24’ün haberine göre, Havice İlçe Meclisi Üyesi Ahmed Hurşid, IŞİD’in bölgeden çıkarılmasından sonra Havice ve bağlı köylere dönen birçok sivilin, bir kez daha evlerini terkederek Kerkük’e doğru gittiğini belirtti.

Hurşid, “Bölgeye çok sayıda IŞİD’li yerleşmiş durumda. Bölge geniş olduğu içinde Iraklı güçler koruyamıyor” dedi.

16 Ekim 2017’de Kerkük ve çevresini ele geçiren Iraklı güçlerle Haşdi Şabi milisleri, bölgede güvenliği sağlayamadığı için IŞİD’in uyuyan hücreleri saldırılar düzenliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...