İran Devrim Muhafızları Ordusu (Pasdaran), Rojhılat’ın Sine kentinde yaşanan iki ayrı çatışmada “İran İslam Cumhuriyeti karşıtı” bir gruba bağlı 5 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu.

GAZETE SOKAK – İran Devrim Muhafızları Ordusu’na bağlı “Kürdistan Eyaleti Şehit Şahramfar Karargahı” adına yapılan açıklamada, Bane ve Sawlawa bölgelerinde geçen hafta silahlı bir grupla iki ayrı çatışma yaşandığı belirtildi.

Farsnews’te yer alan habere göre, sözkonusu çatışmalarda “İran İslam Cumhuriyeti karşıtı” Kürt bir gruba bağlı 5 kişi yaşamını yitirdi, 3 kişi de yaralandı.

Haberde, çatışmaya yerel kuvvetlerin (Kürdistan Eyaleti Karargahı askerlerinin) katıldığı vurgulandı.

Ayrıca, bahsi edilen grup üyelerinin İran’daki cumhurbaşkanlığı seçimlerinden önce, köy ve ilçelerde eylem hazırlığında oldukları ileri sürüldü.

Sawlawa ve Bane’de şiddetli çatışma

Rojhılat İnsan Hakları örgütü (Hengaw), 15 Haziran’da Sawlawa ve Bane kendi kırsalında İran askerleri ile Kürt bir partinin savaşçıları arasında şiddetli çatışmalar yaşandığını duyurmuştu.

Hengaw’ın açıklamasına göre, çatışmada her iki taraftan da kayıplar yaşanırken, en az 9 Pasdaran askeri yaralandı.

Çatışmalar esnasında İran topçu birlikleri çatışma yaşanan bölgeleri şiddetli bir şekilde bombaladı.

Hiç bir partiden açıklama yapılmadı

Farnews’ün haberinde yayınladığı fotoğrafta, hayatını kaybedenlerin PKK’nin Rojhılat kanadı (Kürdistan Özgür Yaşam Partisi) PJAK üyeleri olduğu tahmin ediliyor.

Ancak PJAK şu ana kadar bu konuda bir açıklama yapmadı.

Öte yandan, Rojhılat’ta peşmergeleri bulunan partiler de çatışma olduğuna dair bir açıklamada bulunmadı.

İran Devrim Muhafızları Ordusu komutanı Muhammed Pakpur, dün yaptığı açıklamada, seçimlerden önceki dünlerde Şino, Bane ve Sewlawa’da Kürt partilere üye bağlı üç grupla çatışma yaşandığını söylemişti. Rudaw

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...