GAZETE SOKAK – İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile görüşmesinden sonra açıklama yapan ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, ABD’nin nükleer anlaşmadan tek taraflı çekilmesinin ardından, Trump’ın talimatıyla İran’a yönelik uygulanmaya başlanan yaptırımların maksimum seviyeye çıkarılacağını söyledi.

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin Kudüs’te İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile görüştü. Görüşme ardından Mnuchin ve Netanyahu ortak basın toplantısı düzenledi.

“İran’a yönelik yaptırımları maksimum seviyeye çıkaracağız Yaptırımlar için maksimum baskı politikası uyguladık. İşe yaradı ve halen yarıyor. Gelirlerini kestik” diyen Mnuchin Netanyahu’ya, “Baskıyı daha ve daha fazla arttırmayı sürdüreceğiz. Ekibinizle birlikte çok verimli bir çalışma yemeğinden geldim. Bize takip edeceğimiz bir sürü özel fikir verdiler” dedi. Mnuchin, yeni yaptırımların detayları ile ilgili bilgi vermedi.

NETANYAHU’DAN YAPTIRIM KARARINA DESTEK

Yaptırımları savunan İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu da Mnuchin’e teşekkür ederek destek verdiklerini belirtti.

ABD Başkanı Donald Trump’ın İran’la imzalanan 2015 nükleer anlaşmasından çekilmesi sonrası ABD İran’a yönelik yaptırımları devreye sokmuş, İran’ın petrol gelirleri ve bankacılık sektörü hedef alınmıştı.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo da 10 gün önce Ankara’daki görüşmelerinin ardından Kudüs’te Netanyahu ile ABD’nin Suriye’den çekilmesi sonrası İran’ın bölgede etkisini arttırmasını görüşmüştü. MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...