GAZETE SOKAK – İran’da 23 Haziran 2017 tarihinde yaralı olarak gözaltına alınan 24 yaşındaki Kürt aktivist Ramin Hossein Panahi’nin idamının infazı durdurulduğu öne sürüldü.

Sine Cezaevi’nde tutulan Panahi’nin, idam edileceğinin açıklanmasından kısa bir süre sonra ise yeğeni Niştiman Hossein Panahi kendini asarak yaşamına son vermiş, Af Örgütü de idamı durdurma çağrısında bulunmuştu. Ramin Hossein Panahi için kurulan Destek Komitesi, Twitter üzerinden idam kararının geçici olarak durdurulduğunu açıkladı.

Yapılan açıklamada şunlar kaydedildi, “Her birinize en samimi teşekkürlerimizi ve şükranımızı sunmak istiyoruz. Son 24 saat çok duygusaldı ve hâlâ Ramin Hossein Panahi’nin infazının aniden geçici olarak durdurulma haberinden ötürü biraz şaşkın bir durumdayız.”

Mezopotamya Ajansının haberine göre ise, İran’da idam cezasına çarptırılan Ramin Panahi’nin ailesi ve avukatları, Recaişehr Cezaevi önüne gelerek beklemeye başladı. Panahi’nin kardeşi Amcad Panahi, “Ramin’den hala haberimiz yok” diyerek yapılan kimi “infaz ertelendi” haberlerine itibar edilmemesini ailenin açıklamasının beklenmesini istedi.

Ramin’in kardeşi Amcad Hossein Panahi, twitter adresinden paylaştığı mesajında, “Sabahın erken saatlerinden itibaren Ramin ailesi ve avukatları Recişehr Hapishanesi’nin önünde bekliyor. Ramin’den hala haberimiz yok. Gerçeği yansıtmayan kimi haberler aile ve Ramin’in dostlarını üzüyor. Geçerli kaynaklardan haberleri doğrulayana kadar yanlış haberler yayınlamayın” diyerek aile ve avukatları tarafından bir açıklama yapılmayana kadar söz konusu haberlere itibar edilmemesini istedi.

Amcad Panahi, ailenin bekleyişini gösteren fotoğraf ile paylaştığı son mesajda da, “İdam cezasının iptali için ailenin Recaişehr Hapishanesi önündeki bekleyişi sürüyor” diye kaydetti. (İZNEWS)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...