GAZETE SOKAK – Türkiye’ni Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik olası operasyonuna dair açıklama yapan IKBY hükümeti, “Türkiye’den, IŞİD’e karşı savaşı olumsuz etkileyecek ve tutuklu teröristlerin kontrolden çıkmasını sağlayacak tek taraflı adımlardan uzak durmasını istiyoruz” dedi.

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) hükümeti, Suriye’nin kuzeyinde yaşanan gelişmelere ve Türkiye’nin olası bir operasyonuna ilişkin yazılı bir açıklama yayımladı.

“IKBY hükümeti olarak Amerika Birleşik Devletleri’nin askeri güçlerini Kuzey-Doğu Suriye’deki huzurlu bölgelerden çekme kararına ve Türkiye’nin tek taraflı operasyonlarından bahseden haberlerden derin endişe duyuyoruz” denilen açıklamada “Kürdistan Bölgesi hükümeti olarak, terör karşıtı mücadele uluslararası koalisyonun bir parçası olan Türkiye’den, IŞİD’e karşı savaşı olumsuz etkileyecek ve tutuklu teröristlerin kontrolden çıkmasını sağlayacak tek taraflı adımlardan uzak durmasını istiyoruz” denildi.

‘IŞİD’İN YENİDEN GERİ DÖNMESİNE ZEMİN SUNAR’

Bölgede yaşayan tüm kargaşa ve askeri müdahalelerin sonuçları Suriye’nin ötesini de etkileyecek, IŞİD’in yeniden geri dönmesine ve çok sayıda insanın göç etmesine zemin sunacağının vurgulandığı açıklamanın devamı şöyle:

‘SİYASİ YOLLAR DENENMELİ’

“Bu yüzden, Kürt güçleri de dahil, tüm taraflar sorunu diyalog ve müzakere ile çözmeyi seçmelidir. Kürdistan Bölgesi hükümeti olarak, sorunun, Kürtler de dahil tüm Suriye vatandaşlarının haklarının gözetilmesi temelinde çözüme kavuşturulması için siyasi yolların denenmesi gerektiğini tekrar vurguluyoruz.

‘GÖÇ DALGASINI ENGELLEMEK ULUSLARARASI TOPLUMUN GÖREVİ’

Kürdistan Bölgesi teröre karşı savaşta çok büyük bedeller ödedi ve hâlâ bir milyondan fazla göçzedeyi barındırıyor. Yeni bir göç dalgasını engellemek aynı zamanda uluslararası toplumun da bir görevidir. Hükümet olarak durumu yakından takip ediyor ve birçok kanaldan konu üzerinde çalışıyoruz.” MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...