GAZETE SOKAK – 9’uncu İnsan Hakları Belgesel Film Günleri, BM İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi ana teması ile sinema severlerle buluşacak. Gösterimlerin ücretsiz olduğu festivalde yönetmenlerle söyleşiler de düzenlenecek.

Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) tarafından bu yıl 9’uncusu düzenlenecek olan İnsan Hakları Belgesel Film Günleri, 5-8 Aralık’ta sinemaseverlerle buluşacak. 70’inci yılında Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi ana teması ile yapılan festival İletişim Fakültesi Çalışmaları Topluluğu ve Fransız Kültür Merkezi’nin ortaklaşmasıyla gerçekleştirilecek.

Festival ile Türkiye’de ve dünyada insan hakları açısından yaşanan sorunlara dikkat çekilerek farkındalık oluşturulması amaçlanıyor.

İNSAN HAKLARI TEMALI BELGESELLER

9. İnsan Hakları Belgesel Film Günleri’nde bu yıl, 10 Ekim 2015 tarihinde Ankara Garı önünde geçekleşen katliamı üzerinden öldürme kültürü, Taliban sonrası Afganistan’da Taliban tarafından kadınların nasıl cenderede kullanıldığı, Êzidilerin maruz kaldığı ayrımcılıklar, bir edebiyat çınarı Yaşar Kemal’in yaşamıyla yurtsuz kalma ile yerleşik olma arasındaki kargaşaya dikkat çekilecek. Ayrıca, savaş sonrası hayata tutunma ve başa etme çabaları, çocuk işçisi kadınlar, Dilovası’nda plansız sanayileşmenin yol açtığı tahribat, Suriyeli eşcinsel mültecileri, ağır koşullarda çalışmak zorunda kalan tekstil işçileri, 2014 Dünya Kupası ve 2016 Olimpiyatları öncesinde Rio de Janeiro’da evlerinden zorla tahliye edilenlerin direnişleri, plastik atıkları ayrıştıran ve geri dönüştüren Çinli çocuk işçiler, İran’da halktan gizlenen faili meçhul cinayetleri, gözaltında zorla kaybedilen çocuklarını arama mücadelesi sürdüren anneleri hikayeleri ülke ve ülke dışından seçme belgesellerle konu edinecek.

YÖNETLMENLERİN KATILIMIYLA SÖYLEŞİLER DÜZNELENECEK

Fransız Kültür Merkezi’nin ev sahipliğini yaptığı gösterimlerde, belgeselde filmler ücretsiz olarak izlenebilecek. Festival komitesi, film günlerine tüm İzmirlileri ve sinemaseverleri davet ederek, her yıl olduğu gibi bu yıl da gösterilen filmlerden bazılarının yönetmenleri gösterimler sonrasında filmlerine dair izleyicilerle söyleşi yapacaklarını duyurdu.

Festival kapsamında gösterilecek belgesel programı şu şekilde:

5 ARALIK ÇARŞAMBA

12.00 ELİF
79’ / Yönetmen: Elif Ergezen, Emre Kanlıoğlu
10 Ekim 2015 tarihinde Ankara Garı önünde IŞİD’in gerçekleştirdiği bombalı saldırıda yaşamını kaybeden 103 kişiden biri olan Elif Kanlıoğlu’nu anlatan belgesel, sonunda şu soruyu sordurmayı amaçlıyor: “Biz o katliamda kimleri yitirdik? Onlar bir rakam değil.”

13.40 VAHŞİ ZEVKLER / WILD PLEASURES
16’ / English Subtitled / Yönetmen: Halil Yetiş
Tolstoy’un aynı isimli makale serisinden yola çıkan, 3 bölümden oluşan ‘Vahşi Zevkler’; insan öldürme ile hayvan öldürme arasındaki görsel, düşünsel ilişkiyi ve öldürme kültürünün yayıldığı alanları sorgulamaktadır.

14.10 PARMAKLIKLAR ARDINDA BURKASIZ / NO BURQAS BEHIND BARS
77’ / Yönetmen: Maryam Ebrahımı, Nima Sarvestanı
Takhar Hapishanesi; 40 kadın, 34 çocuk, 4 hücre… Dışarıda burkalı, parmaklıklar ardında burkasız kadınlar… Belgesel, Taliban sonrası Afganistan’da ‘ahlaki suçların’ kadınları cendereye almak için nasıl kullanıldığını tutuklu kadınların tanıklığıyla anlatıyor.

15.40 HAPİSHANE KARDEŞLİĞİ / PRISON SISTERS
90’ / Yönetmen: Nima Sarvestanı
Hapishane Kardeşliği, ‘Parmaklıklar Ardında Burkasız’ filminin devamıdır. Belgesel, Najibeh ve Sara’nın Kuzey Afganistan’daki kadın hapishanesinden tahliye edilişleri sonrası korunmasız, güvencesiz hayatlarını konu almaktadır.

17.40 ÇEMBER / HEVÊRK
14’ / English Subtitled / Yönetmen: Rûken Tekeş
Mezopotamya’da farklı etnik kökenden, dilden ve dinden çocuklar bir arada okula gitmektedir. Belgesel, 7 yaşında Êzidi Kürt bir kız çocuğu olan Zelal´in gözünden, bölgede yaşanılan ayrımcılığı anlatıyor.

18.10 YAŞAR KEMAL EFSANESİ
113’ / Yönetmen: Aydın Orak
Belgesel, Yaşar Kemal’in hayatını hem kendi ağzından, hem de yakınları ve arkadaşlarının ifadeleriyle seyirciye aktarıyor. Dev bir çınarın mücadelesi, edebiyatı, hayatı ve yüzyıla damgasını vuran olaylara karşı tavrı, sinematografik bir anlatımla resmediliyor.

6 ARALIK PERŞEMBE

12.00 / TUMARANKÉ
47’ / Yönetmen: Marta Taglıavıa , Camilla Paternò
Sicilya’da bir görsel hikaye anlatma seminerine, akıllı telefonları kullanarak, kendileri hakkında bir şeyler anlatmaları için genç ve yalnız
mültecilerin davetini konu alan belgesel, ortak bir geleceğin temeli için kültür kaynaşmasının mümkün olduğunu izleyiciye sunuyor.

13.00 / ARAF
45’ / Yönetmen: Didem Pekün
Savaştan bu yana sürgündeki Nayia, Srebrenica Soykırımı’nın 22. yıldönümü anması için geri dönüyor…

14.00/ SAVAŞIN GÖLGESİNDE / IN THE SHADOW OF WAR
81’ / Yönetmen: Sophia Scott, Georgia Scott
Bosna-Hersek’teki savaş neredeyse 20 yıl önce bitmiş olmasına rağmen, birçok genç hala kendilerine yer edinme mücadelesinin sonuçlarıyla acı çekmektedir…

15.40 / PRENSES MODEL
14’ / Yönetmen: Dilan Engin
Gelinlik işçisi kadınlar, evlenirken giydikleri gelinlikle ‘prensesler gibi’ olmanın hayalini kuruyor. Öte yandan ürettikleri gelinlikle, toplumun talep ettiği kadınlık imajını beslediklerinin farkındalar.

16.05 / MR. GAY SYRIA
88’ / Yönetmen: Ayşe Toprak
Ülkelerini terk etmek zorunda kalmış iki Suriyeli gay mülteci, Hüseyin ve Mahmoud. Hüseyin, İstanbul’da bir berber olarak çalışıyor. Mahmoud, Berlin’de LGBTİ+ haklarını savunuyor. İkisini bir araya getiren şey ise uluslararası bir güzellik yarışması olan Mr. Gay World’a katılmak.

17.50 / ÇİRKİN KRAL EFSANESİ / LEGEND OF THE UGLY KING
122’ / Yönetmen: Hüseyin Tabak
Çirkin Kral Efsanesi; Yılmaz Güney’in ailesi, çalışma arkadaşları ve dostlarıyla yapılan röportajlarla sanatçının dünya görüşü, sanat anlayışı ve zorluklarla dolu hayatına eğiliyor.

20.10 / DİLOVASI
20’ / English Subtitled / Yönetmen: Serdal Doğan
Plansız sanayileşmenin zararları, ana akım medya kanallarında insanların kaderiymiş gibi gösterilmektedir. Film, bu rahatsız edici durumun, bir grup idealist çevreci ve bilim insanının çevre felaketlerine karşı verdiği mücadeleyi anlatıyor.

7 ARALIK CUMA

12.00 / 2017 GERÇEKLEŞMEYECEK / 2017 N’AURA PAS LIEU
20’ / Yönetmen: Marcelo Novais Teles
57 yaşındaki Marcel Brezilya’da doğmuştur ve 1981 yılından bu yana Fransa’da yaşamaktadır. 2017 yılında Fransız vatandaşlığını alan Marcel, hayatında ilk defa oy kullanmaya gidecektir.

12.40 / JALANAN
107’ / Yönetmen: Daniel Zıv
Belgesel, üçü de yetenekli ve karizmatik sokak müzisyeni olan Boni, Ho ve Titi’nin Jakarta’da yaşamlarındaki ve Endonezya’daki patırtılı 5 yıllık süreci, günden güne şehri küreselleşme ve yolsuzlukların etkisiyle kaplayan anlaşılması zor kimlik ve aşk arayışlarının izini sürmektedir.

14.45/ MAKİNALAR / MACHINES
71’ / Yönetmen: Rahul Jaın
Çalışma şartları kötü olan işyerlerinin sıkı korunan alanlarına olan zor erişimlere rağmen, Rahul Jain bizi ağır sanayinin bulunduğu Sachin’deki binlerce tekstil atölyesinden birine götürüyor. Güçlü bir görsel dil ile unutulmaz görüntüler ve işçiler arasından dikkatle seçilmiş röportajlarla, Jain; eşitsizlik, baskı ve zengin-fakir arasındaki devasa ayrım ile her ikisinin de bakış açısını anlatmaktadır.

16.25 /SURİYELİYİM / BORN IN SYRIA
87’ / Yönetmen: Hernán Zın
2011’deki Suriye iç savaşının çıkışından bu yana tahmini 9 milyon Suriyeli evlerini terk etti ve bunların yarısı çocuklardı. Belgesel, Suriye’den kaçan 7 çocuk göçmenin Orta Doğu’daki mülteci kamplarından Avrupa’ya varışlarına kadar ki yolculuklarını izlemektedir.

18.15 / PARÇALAR
81’ / Yönetmen: Rojda Akbayır
Parçalar filmi, yönetmenin kişisel tarihine ait parçalarını tamamlamak, ailesi ile yüzleşmek ve babasıyla hesaplaşmak için çıktığı bir yol ve yolculuğun hikâyesidir. Film; aile, göç, yerinden olma, yüzleşme kavramlarını irdeliyor. Bu duygusal yolculukta yönetmen, sadece kendi geçmişiyle değil aynı zamanda Türkiye’nin yakın tarihiyle de yüzleşiyor.

8 ARALIK CUMA

12.00 / KURŞUNLU TOSBAĞA / TURTLE SHELLS
30’ / Yönetmen: Tuna Kaplan
Suriyeli kadın göçmen Kinda’nın ülkesinden Almanya’ya süren uzun yolculuğu boyunca yanından ayırmadığı kaplumbağa Ayşe ile olağanüstü macerası. Turtle Shells; insanı, hayvanı ve savaşı konu alan bir belgesel.

12.40 / OLAĞANÜSTÜ HAL / STATE OF EXCEPTION
88’ / Yönetmen: Jason O’Hara
Yönetmen, 2014 Dünya Kupası ve 2016 Olimpiyatları öncesinde Rio de Janeiro’da evlerinden zorla tahliye edilenlerin direnişlerini belgeliyor. Büyük etkinlikler başlarken, yerlerinden edilen ve ‘olağanüstü hal’ ile anayasal hakları askıya alınmış bölge sakinleri bütün bunlara karşı birleşmektedirler.

14.30 / PLASTİK ÇİN / PLASTIC CHINA
82’ / Yönetmen: Jiu-Liang Wang
Yi Jie’nin okumamış ailesi doğup büyüdükleri yeri terk etmiştir ve iş aramaktadırlar. Şimdi Asya’nın diğer bölgelerinden, Avrupa ile ABD’den gelen plastik atıkları ayrıştırmakta ve geri dönüştürmektedirler. Çocuklar ise her daim gizli hazineleri bulabilmekte kararlıdır…

16.10 / HAYIR DİYENLER / THOSE WHO SAID NO
90’ / Yönetmen: Nima Sarvestanı
On yıllarca süren sessizlikten sonra mağdur yakınları ve hayatta kalanlar Halk Mahkemesi’ni kurmaktadırlar. İran Rejimi tarafından gerçekleştirilen ve 25 yıldan daha fazla süredir halktan sır gibi saklanan faili meçhul cinayetlere tanıklık edeceklerdir.

18.00 /FINDIKTAN SONRA / GONE WITH THE HAZELNUT
40’ / English Subtitled / Yönetmen: Ercan Kesal
‘İmeceden mevsimlik işçiye’ bir köyün kapitalizmle imtihanı…
Düzce’nin Çiçekpınar köyünde geçen film, 1930’lardan 2000’lere tarımsal emeğin nasıl değiştiğini, köyün toplumsal yapısının nasıl dönüştüğünü irdeliyor. Minyatür bir pre-kapitalizmden kapitalizme geçiş hikâyesi…

19.58 / KUYU / BÎR
63’ / Yönetmen: Veysi Altay
1990’larda Güney Doğu’da pek çok insan gözaltında işkenceli sorgulardan geçirildi ve sonrasında ortadan kayboldular. İzlerine bir daha ulaşılamadı. BÎR, 1995 yıllında Dargeçit’te 4’ü çocuk, 7 kişinin kaybolmasını ve ailelerin kaybedilen yakınlarını bulmak için verdiği inanılmaz mücadeleyi anlatıyor. MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...