GAZETE SOKAK – Ekrem İmamoğlu, Binali Yıldırım ile katıldığı canlı yayında gösterdiği İBB zararlarına ilişkin Sayıştay raporuyla ilgili ‘sahte’ iddialarına yanıt verdi. İmamoğlu, “Sayıştay Başkanlığı’nın kendi resmi web sitesinde rapor halen bulunmaktadır” dedi.

CHP’nin İstanbul Büyükşehir adayı Ekrem İmamoğlu, Binali Yıldırım ile katıldığı canlı yayında gündeme getirdiği Sayıştay raporuna ilişkin tartışmalara yanıt verdi. İmamoğlu, raporun sahte olmadığını, Sayıştay’ın resmi web sitesinde bulunduğunu açıkladı.

‘SAHTE İDDİASI TAMAMEN SAÇMADIR

İmamoğlu, Ekim 2018’de yayımlanan raporla ilgili şu açıklamayı yaptı:“Belirtilen konular hem Sayıştay’ın seçim sürecinin başlamasının n öncesinde, Ekim 2018 tarihinde açıklanan 2017 yılına ait İBB, İSKİ ve İETT Denetim Raporlarına dayanmaktadır. Bazı basın organlarında çıkan sahte iddiası tamamen saçmadır. Sayıştay Başkanlığı’nın kendi resmi web sitesinde rapor halen bulunmaktadır. Raporda kamu zararına ve usulsüz işlemlere ilişkin; taşınmaz kayıtlarının tutulmaması, ihale kanununa aykırı işlem yapılması, belediyenin yapması gereken tahsilatları yapmaması, İSKİ’nin bankalardan lüks araç temin etmesi gibi birçok husus bulunmaktadır.”

İmamoğlu, zarar hesabının belirtilen bir tabloyla Sayıştay raporundan bölümler de paylaştı.

2018-2019 YILLARINDA SONUÇLANMIŞ BİR DENETİM YOK

Sayıştay’ın 23 Mayıs’taki açıklamasında, “Sayıştay Raporları dayanak gösterilmek suretiyle, 2014 ve 2019 yılı karşılaştırılarak bazı belediyelerin zarar ve borçlarına ilişkin açıklama ve değerlendirmeler içeren maksatlı ve gerçekle bağdaşmayan haberlere yer verilmiş. 2019 yılına ilişkin denetim süreci henüz başlamamıştır. 2018 yılı denetimleri ise henüz sonuçlanmamış olup bu yıla ilişkin raporlama süreci devam etmektedir. Dolayısıyla hem 2018 yılına hem de 2019 yılına ilişkin sonuçlanmış herhangi bir denetim bulunmamaktadır’’ denilmişti. MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...