Belçika’da polisten kaçan Kürt mültecilerle dolu minibüste hayatını kaybeden iki yaşındaki Mawda’nın, polis kurşunuyla can verdiği ortaya çıktı. Savcılık, ağır yaralı olarak hastaneye kaldırılan kız çocuğunun, polis kurşunuyla öldürüldüğü iddiasını yalanlamıştı. Perşembe günü Belçika’nın Namur kenti yakınlarındaki E – 24 karayolunda polis, şüphe üzerine 26 yetişkin ve dört çocuğun bulunduğu minibüsü durdurmak istedi. Ancak, polisin verdiği bilgiye göre, sürücü dur ihtarına uymadı ve kaçmaya başladı. Tamamı Kürt mültecilerden oluşan 30 kişinin bulunduğu araç, kovalamaca sonuç yaklaşık 70 kilometre sonra Mons kenti yakınlarında durdurulabildi.

Belçika Savcılığı yalanladı

De Standaart gazetesine göre polis, mültecileri taşıyan aracı durdurmak için ateş açtı. Olay sırasında minibüsün arkasındaki bagaj bölümünde bulunan iki yaşındaki kız çocuğu ağır yaralandı. Adının Mawda olduğu belirtilen kız çocuğu, hastaneye götürülürken yolda yaşamını yitirdi.
Belçika Savcılığı, olayın ardından yaptığı açıklamada, kız çocuğunun polis tarafından öldürüldüğü iddiasını yalanlamıştı. Ancak hastanede yapılan otopsi sonucu, iki yaşındaki kız çocuğunun polis kurşunuyla öldüğü belirlendi. Savcılık, Cuma günü bu bilgiyi basınla paylaştı.
Belçika basınına göre, küçük kızın ebeveynleri ile üç erkek kardeşi Britanya’dan Almanya’ya geri gönderildi. Bir süre sonra Belçika’ya geçen aile, yeniden Britanya’ya gidebilmek için para biriktirmek amacıyla, bir süre yasadışı işlerde çalıştı.

Brüksel polisleri koruyor

Belçika polisi, minibüste bulunan mültecileri gözaltına aldı. Savcılık, minibüs sürücüsü ile diğer insan kaçakçılarının yakalanıp yakalanmadığına ilişikin açıklama yapmadı. Savcılık, kız çocuğunun ölümü ile ilgili soruşturma başlattı. Belçikalı yetkililere göre, ilk bulgular polisin doğru davrandığı yönünde. (İzNews)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...