GAZETE SOKAK – Diyarbakır’da KHK ile ihraç edilen kamu emekçileri bir araya gelerek Amed İhraçlar Platformu’nu kurdu.

Kanun Hükmünde Kararnameyle (KHK) ihraç edilen kamu emekçileri, “Amed İhraçlar Platformu”nun çatısı altında bir araya geldi. Platformun kuruluşu için Diyarbakır Yenişehir ilçesi AZC Plaza önünde basın açıklaması yapıldı. Grup polis tarafından engellenmek istenince kısa süreli bir gerginlik yaşandı. Polis engeli ardından grup Sanat Sokağı’na geçerek burada açıklama yaptı. “KHK’lar gidecek biz kazanacağız” yazılı pankart açan grup, “KESK’li ihraçlar onurumuzdur”, “KHK’lar gidecek biz kazanacağız” sloganlarını attı.

135 BİN KİŞİ İHRAÇ EDİLDİ

Açıklama yapan Eğitim Sen Diyarbakır 3 Nolu Şube Eş Başkanı Belgin Gülben, 15 Temmuz sonrasında OHAL gerekçe gösterilerek 36 KHK ile toplam 135 bin 144 kamu emekçisinin ihraç edildiğini hatırlattı. Gülben, bu uygulamalarla hukukun katledildiği, temel sendikal hak ve özgürlüklerin kullanılmasının bile suç kapsamına alınarak, doğrudan cezalandırma yöntemlerinin hayata geçirildiğini söyledi.

‘KORKMUYORUZ, KORKMAYACAĞIZ’

Siyasal iktidarın önünde diz çöküp teslim olmadıkları için ihraç edildiklerini belirten Gülben, “Dün olduğu gibi bugün de uğruna ihraç olduğumuz taleplerimizin arkasındayız. Anti demokratik uygulamalardan dün korkmadığımız gibi bugün de korkmuyoruz ve korkmayacağız” dedi.

‘ÖNCELİĞİMİZ SUÇ İŞLEYENLERDEN HESAP SORMAKTIR’

Önceliklerinin ekonomi olmadığını belirten Gülben, “Önceliğimiz bu topraklarda bütün renklerin kardeşçe bir arada birlikte yaşama arzusunun gerçekleşmesidir. Önceliğimiz Diyarbakır’da, Suruç’ta, Ankara Gar meydanında katledilen arkadaşlarımız, yoldaşlarımızın katilleri başta olmak üzere halkların birlikte yaşama arzusuna karşı suç işleyenlerden hesap sormanın gerçekleşmesidir” ifadelerini kullandı.

‘DARBECİLERİ BÜYÜTEN İKTİDARDIR’

“Darbecileri büyüten ve darbeye zemin sunan bugünkü siyasal iktidarın kendisidir” diyen Gülben, “Yılarca ülkeyi talan eden ve yağmalayanlardan hesap sorulmazken, hiçbir gerekçe gösterilmeden, hukukun en temel ilkesi olan savunma hakkı dahi tanınmadan on binlerce kamu emekçisi ihraç edilmiştir. Bizler ihraç olmamızı hukuksuz ve siyasi bir karar olarak değerlendiriyoruz. Bu nedenle OHAL İşlemlerini İnceleme Komisyonu lağvedilerek demokratik sürece dönülmeli ve hukuk işletilmelidir. Hukuksuz bir şekilde ihraç edilerek aileleri ile birlikte açlığa mahkûm edilen on binlerce OHAL mağduru derhal görevine iade edilmelidir” ifadelerini kullandı.

PLATFORMUN TUTUM BELGESİ

Eğitim Sen 2 Nolu Şube yöneticilerinden Mehmet Şahin ise Amed İhraçlar Platformu’nun tutum belgesini açıkladı. Hukuk ve demokrasi mücadelesi için ihraçlar platformunun kurulduğunu belirten Şahin, “Amaç, ilimizdeki bütün ihraçların platform çatısı altında bir araya gelmesini sağlamak ve bu konuda ortak tutum geliştirmek ve demokratik mücadele yoluyla sesimizi yükseltmektir” dedi.

Şahin, ihraç edilen kamu görevlileriyle ilgili tüm hukuki işlemler, OHAL komisyonuyla değil mevcut hukuk içinde yer alan mahkemeler tarafından yürütülmesi gerektiğini belirtti. Şahin, ülkede demokrasi ve hukuk işlevsel hale gelinceye kadar platform olarak fiili meşru mücadelelerini sürdüreceklerini söyledi. MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...