GAZETE SOKAK – Kayapınar Belediyesi’ndeki ihraçları protesto edenlere, OHAL Kanunu’nun 25/b-1. maddesine muhalefet etmekten 914 TL para cezası verildi.

Olağanüstü Hal (OHAL) kapsamında yayımlanan 677 ve 678 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) ile kamuda çalışan onbinlerce emekçi ihraç edildi. Demokratik Bölgeler Partisi’ne (DBP) ait Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyelerinde, işten çıkarılmalar olurken, Kayapınar Belediyesi’nde aralarında mühendis, mimar ve şehir plancıları olmak üzere 108 kadrolu çalışandan 57’si aynı KHK ile ihraç edildi. Kararın Resmi Gazete’de yayınlamasının ardından ihraç edilenler ve görevine devam eden belediye çalışanları, 23 Kasım 2016 tarihinde belediye hizmet binası önünde çıkarılan KHK’ye karşı protesto eylemi gerçekleştirdi.

30 GÜN HAPİS CEZASI

Diyarbakır Cumhuriyet Savcılığı protesto eylemine katılanlar hakkında 2935 sayılı Olağanüstü Hal Kanunu’nun 25/b-1 maddesine muhalefet etmek iddiasıyla soruşturma başlattı. Savcılık, şimdiye kadar ihraç edilen ve belediyede çalışan 25 kişiye, ayrı ayrı 30 gün hapis cezası karşılığında günlüğü 30 TL’den 900 TL para cezası verdi. Savcılık, bu rakama 14 TL’lik soruşturma giderini ekleyerek 914 TL’ye çıkardı. Savcılık, verilen para cezasının ödenmemesi durumunda kamu davası açılacağını belirtti.

Yenişehir Belediyesi’nde Satın Alma Müdürü iken aynı KHK ile ihraç edilen ve eylemde yer alan TÜM BEL-SEN Diyarbakır Şube Yöneticisi Baki Öndeş, “yaşam hakkı bırakmadılar” diyerek verilen cezaya tepki gösterdi. Öndeş, kararın hukuksuz olduğunu ve cezayı ödemedikleri takdirde hapis ile tehdit edildiklerini söyleyerek, hukuksuzluğa karşı mücadele edeceklerini belirtti.

OHAL KANUNU’NUN 25. MADDESİ

Madde 25-b) Olağanüstü hal bu Kanunun 3 üncü maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi gereğince ilan edilmesi hallerinde bu yerlerde;

1. Bölge valisi veya il valisi tarafından, bu Kanun veya diğer kanunlarla verilen yetkilere dayanılarak alınan tedbirlere aykırı hareket edenler, emirleri dinlemeyenler veya istekleri yerine getirmeyenler veya kimliklerine dair kasten veya gerçeğe aykırı bilgi verenler veya bilgi vermekten çekinenler, fiilleri başka bir suç oluştursa bile ayrıca bir aydan altı aya kadar hapis cezasıyla cezalandırılırlar. (MA / Lezgin Akdeniz)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...