Engelliler Haftası dolayısıyla basın toplantısı yapan Engelliler Konfederasyonu Başkanı Mustafa Özsaygı, KHK’ler ile 2 binden fazla engellinin işten çıkartıldığını söyleyerek, engelli ihraçların işlerine dönmesini istedi.

GAZETE SOKAK – Engelliler Konfederasyonu Başkanı Mustafa Özsaygı, Engelliler Haftası dolayısıyla online basın toplantısı düzenledi. Türkiye’de engellilerin sosyal katılım alanında birçok problem yaşadığını aktaran Özsaygı, “Engelliler çalışma yaşamına katılımda birçok zorluklarla karşı karşıya kalmaktadırlar” dedi.

2 BİNDEN FAZLA ENGELLİ İHRAÇ EDİLDİ

2015 darbe girişimi sonrası OHAL kapsamında çıkartılan Kanun Hükmü Kararnamelerle (KHK) 2 bin üzerinde engelli yurttaşın ihraç edildiği bilgisini paylaşan Özsaygı, engelli yurttaşların derhal görevlerine iade edilmesini istedi. Özsaygı, “Türkiye’de 20 Temmuz 2016 yılında ilan edilen ve 24 ay süren Olağanüstü Hal uygulaması kapsamında çıkarılan 15 adet KHK ile engelliler için ağır sorunları beraberinde getirmiştir. Kamuda ihraç edilen yüzbinlerce emekçinin içinde 2 binden fazla kişi de engelli veya hastalığı olan kişilerdir. İhraç edilen ve engel olan bu kişiler haklarında yapılan KHK işlemlerine karşı doğrudan yargı yoluna gitmeleri baştan engellenmiştir. Birçoğunun dosyası OHAL komisyonunda yıllardır bekletilmektedir. Bunca haksız uygulamadan sonra bile OHAL komisyonu hakkında karar verdiği kişiler yüzde 88,4 ret kararı vermiştir. OHAL komisyonu kararlarda ortaya çıkan hukuksuzluklar ihraç işlemlerinde büyük haksızlıkların yapıldığını göstermektedir” ifadelerini kullandı.

‘HUKUKSULUĞA SON VERİN’

Engelliler hakkındaki hukuksuz uygulamalara derhal son verilmesi çağrısında bulunan Özsaygı, engellilerin yaşadığı ekonomik, sosyal ve siyasal yüklerinin her geçen gün arttığına dikkat çekti. MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...