GAZETE SOKAK – İHD’nin meşru mücadelenin içinden doğduğunu belirten İstanbul Şube Başkanı avukat Gülseren Yoleri, her türlü baskıya rağmen mücadelelerini sürdüreceklerini ifade etti.

İnsan Hakları Derneği (İHD) kuruluşunun 32’nci yıldönümü nedeniyle İstanbul Şubesi kuruluş resepsiyonunda bir araya geldi. Etkinliğe, HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya, İHD Eş Genel Başkanı Eren Keskin, Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Eş Genel Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, Amerikan ve Hollanda Konsolosluğu temsilcileri, Cumartesi Anneleri, Sivil Toplum Kuruluş ve Siyasi parti temsilcileri ve birçok aktivist katıldı.

‘İHD, TOPLUMUN SESSİZLEŞTİRİLDİĞİ DÖNEMDE KURULDU’

Etkinlikte konuşan İHD İstanbul Şube Başkanı avukat Gülseren Yoleri, İnsan Hakları Derneği’nin toplumun sessizleştirildiği bir dönemde kurulduğunu belirtti. İHD’nin yalnızca işkenceye karşı değil insan haklarının her alanında mücadele ettiğini ifade eden Yoleri, “Seçimlerden sonra herkesin üzerinde bir karamsarlık var. Biz tam da bu noktada farklı bir şey görüyoruz. ‘Ne yaptık da olmadı’ sorusu yerine ‘neler yaptık ve başarılı oldu’ sorusu da önemli. Çünkü İHD kurulduğu zaman insan hakları toplumun tüm kesimi tarafından bilinmiyordu. İHD buna yıllık mücadelesinde bu bilinci yarattı” şeklinde konuştu.

‘MEŞRU MÜCADELEMİZİ SÜRDÜRMEYE DEVAM EDECEĞİZ’

İnsan Hakları savunucuları olarak karamsarlığa kapılmadıklarını belirten Yoleri, yoksunluklardan var olduklarını dile getirdi. Yoleri, “İHD o kadar meşru mücadelenin içinden doğduk ki her durumda ayakta kalıp mücadelemizi sürdürebiliriz. O yüzden kendimizi pozitif bir yerde görüyoruz. Hiçbir koşulda geri adım atılmaması gerektiğini biliyoruz. Çünkü devlet sıkıştıkça geri adım atıp sonra kendini güvende hissettikçe üstümüze geliyor. Ne zamanki biz gaflete düşeriz, ne zamanki biz alandan çekiliriz o zaman çok daha büyük bir baskıyı haklarımıza yönelik saldırıyı gerçekleştirecektir. Bu nedenle asla mücadelemizi yürütmekten geri durmayacağız. Durduğumuz yerde neyi yapıyorsak en şekilde mücadele etmenin önemli olduğunu da biliyoruz ” diye belirtti.

HDP Milletvekili Hüda Kaya da, 24 Haziran seçimlerinden sonra sistem değişikliğine gidildiğini hatırlatarak, “İnsan haklarını yok sayan, varlığını zulme dayandıranlara karşı birlikte mücadele etmeliyiz. Mücadelemiz güçlendikçe bu zulmü uygulayanları durduracağız” dedi.

Etkinlik, çocuk istismarı ve İHD’nin kısa tarihini anlatan sinevizyon gösteriminin ardından son buldu. Kaynak: Mezopotamya Ajans

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...