GAZETE SOKAK – Trump ile Putin görüşmesinin ardından Suriye’nin İdlib kentinde yeni gelişmeler yaşanıyor. Türkiye’nin himayesindeki selefi örgütler olası bir operasyona karşı pozisyonlarını değiştiriyor. El Nusra’nın da içinde olduğu ÖSO grupları, Ceyş El Fetîh ismini alarak radikal görüntülerini perdelemeyi amaçlıyor.

ABD Başkanı Donald Trump ile Rusya Başkanı Viladimir Putin’in Finlandiya’nın başkenti Helsinki’deki görüşmesi ardından Suriye sahasında farklı gelişmeler yaşanıyor. Suriye’nin İdlip kentine yönelik olası bir operasyona karşı, sahadaki Türkiye destekli selefi gruplarda tedirginlik başladı. Kaygıya kapılan Heyet Tahir El Şam (HTŞ) ve selefi gruplar, isim değişikliği dahil yeniden yapılandırılıyor.

Türkiye’nin İdlip’teki varlığını sürdürmesinin aracı olan Heyet Tehrîr El-Şam (Cebhet El-Nusra) ve diğer selefi gruplar, isim değişikliği ile tasfiye görüntüsü vermeye çalışılacak.

HTŞ YERİNE CEYŞ EL-FETİH

Edinilen bilgilere göre, Türkiye, El Nusra’da dahil olmak üzere tüm selefi grupları tek çatı altında toplamak istiyor. Özelikle HTŞ çatısında toplanan grupların bundan sonra Ceyş El Fetîh diye adlandırılacağı ifade edildi. El-Fetîh daha öncede İdlip, Lazkiye, Hama kırsalındaki Partiya Turkmenîstanên Îslamî grupları tarafından kullanılmıştı. Ceyş El Fetîh; Cebhet Tehrîr Sûriye, Nureddîn Zenkî ve Ehrar El Şam’ı bünyesinde barındırırken öncülüğünü El Nusra patentli HeyEt Tahrîr El-Şam yapıyor.(MA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...