GAZETE SOKAK – Suriye güçleri Rusya ile birlikte ilk defa İdlib merkezine hava saldırısı düzenledi. Kaç gündür topçu atışlarla dövülen İdlib’e gece saatlerinde operasyon başladı. “İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi” sınırları içindeki yerleşimlere yoğun hava saldırıları başlattı. BM, bu büyük saldırı sonrası Türkiye‘ye doğru 2.5 milyon mültecinneyindeki Naciyye, Zuaniyye, Bidame, Cisr eş Şuğur, Sukeyk, Temeniya, Han Şeyhun çevresi ile Hama kırsalındaki Latamne ve Latmin bölgesi ve Lazkiye kırsalındaki Türkmendağı’nı hedef alıyor.

Hava saldırısı destek veriyor

Hava saldırılarına topçu atışları da eşlik ediyor. İdlib sivil savunma kaynakları, hava saldırılarında kullanılması uluslararası anlaşmalarla yasaklanmış olan varil ve fosfor bombalarının kullanıldığı iddia edildi.

Sivil savunma kaynakları, ayrıca gece saatlerinde Sukeyk ve Temeniya’ya 30’dan fazla varil bombası atıldığını belirtti. Kaynaklar, saldırıların askeri muhaliflerin cephe hatlarında yoğunlaştığını, bu nedenle çok fazla sivil can kaybının yaşanmadığını kaydetti.

Suriye devlet Başkanı Beşşar Esad, 26 Temmuz’da Rus TASS haber ajansına verdiği röportajda, şimdiki hedeflerinin İdlib olduğunu açıklamış, İdlib’de yaşayan 4 milyon civarı kişiyi ‘terörist’ olarak gördüklerini dile getirmişti.

Suriye’nin kuzeybatısında rejim karşıtı silahlı grupların kontrolündeki İdlib ve çevresindeki bölgeler, 4- 5 Mayıs 2017’deki Astana toplantısında Gerginliği Azaltma Bölgesi ilan edilen toplantının garantör ülkesi olan Rusya, Rejim’le birlikte hava saldırıları düzenlemeye devam ediyor.

Dün akşam başlayan hava saldırılarında 27 kişi yalamını yitirdi.

Türkiye çağrıda bulundu

Birleşmiş Milletler’in (BM) Suriye’deki insani yardım koordinatörü Jan Egeland, Suriye’nin kuzeybatısındaki İdlib vilayetinde çatışmaların artması halinde Türkiye’den sınırlarını açık tutması konusunda yardım isteyebileceklerini açıklamıştı. BM daha önce de Türkiye’de İdlib’den 2,5 milyon göçmenin sınıra akın edebileceği uyarısında bulunmuştu.(İZNEWS)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...