GAZETE SOKAK – Türkiye ile Rusya arasında iplerin gerilmesine neden olan İdlib’de rejim güçleri, TSK gözlem noktasının da bulunduğu stratejik Han Şeyhun kasabasını HTŞ’den aldı.

Suriye rejim güçlerinin Türkiye destekli Heyet Tahrir El Şam’in (HTŞ/El Nusra) kontrolünde bulunan İdlib’e yönelik başlattığı operasyon devam ediyor. Aylardır rejim güçleri ile HTŞ arasında şiddetli çatışmalar yaşanırken, Rusya da havadan rejim güçlerine destek veriyor. İdlib’in güneyinde birçok köy, mezra ve yerleşim yerini HTŞ’den alan Suriye rejim güçleri, İdlib’e giriş olarak görülen stratejik önemdeki Han Şeyhun kentini de kontrol altına aldı.

Bu alanda bulunan Latamina, Kafr Zita, Morek, Latmine, Lahaya ve Markaba köy ve bölgelerini de ele geçiren rejim güçleri, ilerleyişini sürdürüyor.

GÖZLEM NOKTASI TAŞINDI

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) İdlib’in güneyinde bulunan 12 askeri gözlem noktalarından biri de Suriye’nin denetime aldığı Morek’te bulunuyordu. Yaklaşık 200 askerin bulunduğu gözlem noktasının rejim güçlerinin kontrolünün hemen öncesinde başka bir bölgeye taşındığı belirtiliyor.

KONVOY VURULMUŞTU

Öte taraftan Türkiye dün desteklediği radikal gruplara askeri destek göndermişti. Askeri konvoy seyir halindeyken Suriye rejim uçakları tarafından vurulmuştu. Milli Savunma Bakanlığı saldırıda, 3 sivilin öldüğünü, 12 kişinin de yaralandığını açıklamıştı.

Bölgedeki çatışmalar şiddetlenerek devam ediyor. MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...