GAZETE SOKAK – İdlib kırsalında yaşanan hareketlilik, İdlib operasyonunun yakın zamanda başlayacağının işaretlerini veriyor.
Suriye Ordusu’nun güneyde yürüttüğü operasyonun bitmesinden sonra İdlib’e yöneleceği başta Cumhurbaşkanı Beşşar Esad olmak üzere Suriyeli yetkililer tarafından açıklanmıştı.

Suriye Ordusu, güney bölgesindeki operasyondan sonra İdlib sınırına askeri yığınak yapmaya başlamıştı.

İdlib sınırındaki askeri hareketliliğinin son bir haftadır hız kazandığı görülüyor.

Dün, Suriye askerlerini taşıyan 200’den fazla otobüs, zırhlı ve askeri araçlardan oluşan konvoyun İdlib sınırına doğru ilerlediği tespit edildi.

Hama’dan yayın yapan hamahnow.net internet haber sitesi, içerisinde tankların ve BMP zırhlı araçların da bulunduğu 30 araçlık Suriye Ordusu konvoyunun Hamad’dan İdlib sınırına doğru hareket ettiğini aktardı.

İdlib operasyonuna hazırlık çerçevesinde Hama havaalanında da askeri hareketlilik yaşanıyor.

Suriye Ordusu’nun gönderdiği 6 helikopter ve 2 savaş uçağının Hama askeri havaalanına ulaştığı kaydedildi.

Son günlerde Batılı ülkelerden gelen ‘Suriye yönetimi İdlib’de kimyasal saldırı hazırlığında’ iddialarına karşılık Şam yönetimi tedbirlerini artırıyor.

Öte taraftan Mezzah, Şuayrat ve Kuveyres hava üslerinde ciddi askeri hareketlilik yaşanıyor.

Batılı ülkelerden gelecek saldırı ihtimaline karşı Hama havaalanından kalkan savaş uçakları Mezzah, Şuayrat ve Kuveyres üslerine yönlendirildi.

Hafta boyunca Hama’daki askeri hareketliliği destekler gelişmeler de yaşandı. Bu hafta Hama’da birden fazla insansız hava aracı düşürüldü.

Diğer taraftan İdlib operasyonu çerçevesinde Şam’dan da İdlib bölgesine askeri sevkiyat yapıldığı kaydedildi.

Suriye yönetimine yakın kaynaklar, Suriye Cumhuriyet Muhafızları Birliği’nden büyük bir askeri grubun otobüslerle İdlib sınırına gönderildiklerini gösteren fotoğraflar yayınladı.

İdlib sınırında yaşanan askeri hareketlilik, silahlı grupların ve terör örgütlerinin elinde bulunan İdlib kent merkezine de yansıdı.

Şehrin kontrolünü elinde tutan silahlı gruplar da, olası bir operasyona karşı hazırlıklara başladı.

İdlib kent merkezinden de birçok video yayınlandı. Videolar, örgütlerin operasyona karşı hazırlık içerisinde olduklarını gösteriyor. (İZNEWS)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...