GAZETE SOKAK – Ankara Sincan Çocuk Kapalı Cezaevi’nde dün akşam çıkan olaylarda 100’e yakın çocuğun yaralandığı belirtilirken, Ankara Barosu üyesi avukatların cezaevinde olduğu öğrenildi. Cezaevinden sevkler olduğu da iddia edildi.
Ankara Sincan Çocuk Kapalı Cezaevi’nde dün çıkan olaylarda 7 çocuk, 14 gardiyanın yaralandığı belirtilmişti. Olaylar sonrası Ankara Barosu Avukat Hakları Merkezi ve Cezaevi Komisyonu üyesi avukatlar cezaevine gitmiş ancak saat gerekçe gösterilerek, cezaevine alınmamıştı. Tüm girişimleri sonuçsuz kalan avukatlar daha sonra görüşemediklerine dair tutanak tutarak, cezaevinden dönmek zorunda kalmıştı.
Olaya dair net bilgiye ulaşılamazken, dün bir çocuğun darp edildiği şikayetiyle Ankara Barosu üyesi avukatların cezaevine gittiği ve ortalığın gergin olduğu, cezaevi idaresinden “İsyan çıktı. Çocuklar koğuşu ateşe verdi” şeklinde ifadeler kullanıldığı belirtildi.
Öte yandan çıkan olaylarda 100’e yakın çocuğun yaralı olduğu ve cezaevindeki kampüs içerisinde tedavi edilmeye çalışıldığı iddia edildi. Sevklerin olduğu da iddia edilirken, konuya dair detaylı bilgiye ulaşılamadı. Bu sabah Ankara Barosu Cezaevi Komisyonu ve Çocukları Hakları Komisyonu üyesi 5 avukat Ankara Sincan Çocuk Kapalı Cezaevi’ne gitti. Avukatların halen cezaevinde olduğu öğrenilirken, yeni bir heyetinde cezaevine doğru yola çıktığı bilgisi paylaşıldı.
Cezaevi’nde yapılan görüşmeler ardından avukatların Ankara Barosu’nda toplantı yapacağı ve konuya dair kamuoyuna bir açıklama yapacağı söylendi. – MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...