GAZETE SOKAK – İran’da idam cezasına çarptırılan Kürt aktivist Ramin Hossein Panahi, infazı engellemek için mücadele edenlere cezaevinden gönderdiği görüntülü mesajla seslendi. Panahi, “İran halkının, özellikle de Kürdistanlıların özgürlüğü için mücadele ediyorum” dedi.

İran’da “Allah’a karşı gelmek” ve “silahlı örgüte üye olmak” iddialarıyla idam cezasına çarptırılan Kürt aktivist Ramin Hossein Panahi, infazı engellemek için mücadele edenlere, cezaevinden gönderdiği görüntülü bir mesajla seslendi.

Ailesi tarafından sosyal medyada paylaşılan görüntüde, Panahi’nin konuşması bir veda mesajına benziyor. Ailesi tarafından 10 gün önce çekildiği belirtilen görüntüden 2 gün sonra Panahi’nin açlık grevine başladığı belirtildi. Panahi, görüntüde; İran Devleti’nin hakkında iddia ettiği tüm suçlamaları reddediyor. Kendisinin sivil bir aktivist olduğunu belirten Panahi, İran halkıyla birlikte Kürt halkının özgürlüğü için mücadele ettiğini söylüyor.

‘SİVİL BİR AKTİVİSTİM’

Panahi’nin konuşması şöyle: “Selam ve saygılarımla. Ben Ramin Hüseyin Panahi’yim. Recayişar zindanında tutuluyorum. Bana destek veren herkese, halkıma teşekkür ediyorum. Ben Kürdistan halkının özgürlüğünden yana bir aktivistim. Kürdistan halkına da İran halkına da bana verdikleri destek nedeniyle teşekkür ediyorum. Bu destek beni mutlu ediyor. Hakkımdaki iddiaları bir kez daha tekzip ediyorum. Ben terörist değilim. Sivil bir aktivistim. İran halkının, özellikle de Kürdistanlıların özgürlüğü için mücadele ediyorum. Herkesin gözlerinden öperim.”

PANAHİ HAKKINDA

İran’da 23 Haziran 2017 tarihinden bu yana Sine Cezaevi’nde olan 24 yaşındaki Panahi’nin Devrim Mahkemesi tarafından idama mahkum edilmesi ve bu cezasının İran Yüksek Divan Mahkemesi tarafından onaylanması sonrası, 3 Mayıs 2018 tarihinde idam edileceği duyurulmuştu.

Panahi’nin, idam edileceğinin açıklanmasından kısa bir süre sonra ise yeğeni Niştiman Hossein Panahi, intihar ederek yaşamına son vermiş, Af Örgütü de idamı durdurma çağrısında bulunmuştu.

Panahi için kurulan Destek Komitesi, Twitter üzerinden idam kararının geçici olarak durdurulduğunu açıklamıştı. Geçtiğimiz günlerde, ailesi tarafından yapılan açıklamada ise Panahi’nin Perşembe günü idam edileceği iddia edildi.

Tüm dünyadan olduğu gibi Türkiyeli birçok yazar, şair, yayıncı, gazeteci; Panahi’nin idam cezasının durdurulması için imza kampanyası başlatmıştı. Aralarında Oya Baydar, Muazzez Uslu Avcı, Abdullah Nefes gibi isimlerin bulunduğu imzacılar Türkçe ve Kürtçe olarak yayınladıkları bildiride idam kararının bir an önce bozulmasını talep etmişti.

İRAN SON 1 YILDA 390 KİŞİNİN CEZASINI İNFAZ ETTİ

ABD merkezli İran İnsan Hakları Dokümantasyon Merkezi’nin internet sitesinde yayınlanan rapora göre, İran’da son bir yılda idama mahkum edilen 390 kişinin cezasının infaz edildiği söyleniyor. (MA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...