GAZETE SOKAK – 323 gündür sürdürdüğü ölüm orucuna ara verdiği duyurulan Grup Yorum üyesi İbrahim Gökçek hastaneye kaldırılıp, tedavi altına alındı.

Grup Yorum üyeleri, 323 gündür ölüm orucunda olan üyeleri İbrahim Gökçek için Küçükarmutlu’da bulunan Direnişevi’nde açıklama yaptı. Yapılan açıklamaya Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili Hüda Kaya, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili Ali Şeker, Türkiye İşçi Partisi (TİP) Milletvekili Barış Atay, İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şube Başkanı Gülseren Yoleri, Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Başkanı Şebnem Korur Fincancı, HDP MYK üyesi Ferhat Encü HDP İstanbul İl Eş Başkanı Elif Bulut, Sanatçı Pınar Aydınlar’ın da aralarında olduğu çok sayıda kişi katıldı.

Yapılan açıklamada Gökçek’in eylemine ara verdiği açıklandı.

VALİLİĞE KONSER BAŞVURUSU YAPILDI

Burada konuşan Grup Yorum üyesi Seher Adıgüzel, bütün saldırılara rağmen direnme kararı aldıklarını belirterek, “Bir üyemiz konser yasaklarının kaldırılması için 288’inci gününde ölümsüz olmuştur. Bugün şarkılarımız tutsak yasaklarının serbest bırakılmasınadır. İbrahim 323 gündür ölüm orucunda ve durumu kritiktir. Bunun sorumlusu da bu iktidardır. Dün aldığımız bir karar var. Direnişimiz siyasi bir zafere ulaşmıştır. Bütün dünyaya duyurduk sesimizi. Grup Yorum sadece kendisi için değil, Türkiye halklarının sesi olduğu için bu zaferi kazanmıştır. Bugün biz bunu bildiriyoruz. Olumlu görüşmeler de yapıyoruz. Şu anda arkadaşlarımız Valilik’te konser başvurusu yapıyor. Umarım olumlu cevap verilir. İbrahim Gökçek de eylemine ara veriyor. Çünkü bir siyasi zafer kazandık. Buradaki arkadaşlar da bu sürecin takipçisi olacaklarını söylediler. Bunun için bu direnişe ara veriyoruz” dedi.

‘TALEPLERİN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ’

Ardından söz alan Grup Yorum avukatı Didem Baydar Ünsal da hiçbir kazanımın direniş olmadan kazanılmadığını ifade etti. Ünsal, “Biz de müvekkillerimizle direnişleri ve direnişlerinin sonucu olarak sonuç elde ettik. Grup Yorum direnişi tüm halkları sardı. Arkadaşlarımız müvekkillerimiz direndi, biz direndik. Bunun sonucu olarak bu güzel haberi size veriyoruz. Onların taleplerinin takipçisi olmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

HDP’Lİ KAYA: SORUMLULUĞU ÜZERİMİZE ALIYORUZ

Konuşmasında artık ifade özgürlüklerinin engellenmemesi gerektiğini belirten HDP Milletvekili Hüda Kaya ise, şunları söyledi: “İbrahim’in iradesi ile ortaya koyduğu bu tutumu ve sahip çıktığı özgürlük talebi konser yapma talebini biz de talebimiz olarak kabul ediyoruz. Ve bu sese bu çığlığa sahip çıkıyoruz. Buradan bizler söz veriyoruz; konser gerçekleşinceye kadar bu sorumluluğu üzerime alıyoruz ve bunun takipçisi olacağız. Gerekirse her türlü bedeli göze alarak biz burada bu iradeye sahip çıkmayı ilan ediyoruz.”

ATAY: İBRAHİM DİRENİŞİN SEMBOLLERİNDEN BİRİ OLDU

TİP Milletvekili Barış Atay da konuşmasında İbrahim Gökçek’in yaşama tutunarak direnişin sembollerinden biri olduğunu dile getirdi. Atay, “Aslında talep çok net; konser yasakları kaldırılsın, tutsak üyeler serbest bırakılsın. Aslında bunun tartışmaya açık bir yanı yok ama ne yazık ki bu bizim gerçekliğimiz. İbrahim’in ortaya koyduğu bu iradeye Helin’le birlikte sadece Grup Yorum’un şarkılarını söyleyebilmesi değil, ayrıca Türkiye’de sanattın özgürce yapabilmesi için herkes adına konulmuş bir irade. Bugünden itibaren şahsım ve arkadaşları olarak ve partim adına bu taleplerin sonuna kadar takipçisi olacağıma ve Grup Yorum’u hep beraber özgürce dinleyeceğimiz günleri kazanmak için her türlü mücadele için söz veriyorum. O gün geldiğin de hepimizi türkülerle, marşlarla umut ettiğimiz hayal ettiğimiz özgür gelecek için beraber söyleyeceğiz” diye konuştu.

CHP’Lİ ŞEKER: KONSER İÇİN ELİMİZDEN GELENİ YAPACAĞIZ

Eylemin bir kazanımla sonuçlanması herkes adına mutluluk verici olduğunu ifade eden CHP Milletvekili Ali Şeker ise, şunları söyledi: “Bir kişi konser yapmak için bedenini ölüme yatırıyor. Bu aslında bizim için bir utanç. Bir konser vermek için 323 gün bedeni ölüme yatırmasına gerek yok. Helin Bölek’in kaybedilmesine gerek yoktu. ‘Siz suç işleyebilirsiniz’ deyip, insanların konserlerini engellemek dünyanın hiçbir yerinde olamaz. Yani bunun sonu sokağa çıkmayın suç işleyebilirsinize kadar gider. Ben umut ediyorum İbrahim bir an önce sağlığına kavuşur. O konserlere geçmişte olduğu gibi çıkar. Adil yargılanma talebi asılında çağdaş dünyada olmaması gereken bir talep. İnsanlar adil yargılanmak için 323 gün ölümüne direniyorlar. Biz de içerde bulunan adil yargılanmayan Grup Yorum üyelerinin adil yargılanması için daha önce olduğu gibi şimdi de mücadele etmeye devam edeceğiz. Konser verilmesi için elimizden geleni yapacağız. Konser olduğunda da o türküleri hep birlikte söyleyeceğiz.”

FİNCANCI: DAYANIŞMA YAŞATIR

THİV Başkanı Şebnem Korur Fincancı da, hem İHD hem de THİV’in yaşamdan yana tutum aldığını ve “dayanışma yaşatır” dediklerini ifade etti. “Biz bugün dayanışmanın yaşatacağı bir adım atmış olduk” diyen Fincancı, devamında “O nedenle İbrahim Gökçek’in ve Grup Yorum’un da böyle bir karar alması biz insan hakları savunucuları açısından umut verici. Biz baştan beri talepleri, taleplerimizdir demiştik. Çünkü düşünce ve ifade özgürlüğü temel haklardan ve ifadelerini özgürce kullanabilecekleri, türkülerini özgürce söyleyebilecekleri bir ortamı yaratmak için başından beri de mücadele ediyoruz. Bu mücadeleyi de sürdüreceğiz. O nedenle yaşamdan yana bu karar için teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

‘MAYIS’IN KIZILLIĞINA ŞAD OLDUN’

Sanatçı Pınar Aydınlar ise, Grup Yorum’un dünyadaki tüm haksızlıklara karşı her zaman direnenlerin yanında olduklarını vurguladı. Tarihte son sözün her zaman direnenlerin söylediğini kaydeden Aydınlar, “Bu ülkede Ruhi Su’lar Yılmaz Güneyler, Pir Sultanlar direnişleriyle var oldular. Bu onurlu mücadele mayısın kızıllığına şad oldun” dedi.

‘DOĞUM GÜNÜ HEDİYESİ OLDU’

Ardından İbrahim Gökçek’in anne ve babası konuştu. Oğlunun bu direnişin simgelerinden bir tanesi olduğunu söyleyen Ahmet Gökçek, “Bugüne kadar bu direnişini sürdürdü. Biz ailesi olarak sürekli aynında olduk. Herkese teşekkür ederim destekledikleri için” ifadelerini kullandı. Anne Tüzün Gökçek ise, iki gün sonra doğum günü olduğunu belirterek, “Biliyordum böyle bir zafer kazanacağını oğlumun. Bu bana çok büyük bir doğum günü hediyesi oldu. Ömrümün sonuna kadar unutmayacağım” dedi.

HASTANEYE KALDIRILDI

Konuşmaların ardından Gökçek’in hastaneye kaldırılması için ambulans çağırıldı. Gelen ambulansla birlikte İbrahim Gökçek kaldığı Direniş Evi’nden çıkarılarak Reyap İstanbul Hastanesi’ne götürüldü. Kitle Gökçek’i slogan ve zılgıtlarla uğurladı.

KONSER İÇİN BAŞVURU YAPILDI

Grup Yorum avukatlarından Kerem Karakurt ise, aynı dakikalarda sosyal medya hesabından yaptığı şu paylaşımda bulundu:

“Grup Yorum Bağımsız Turkiye Konseri için İstanbul Valiliğine başvuru yaptık. Talebimizin ivedilikle değerlendirilmesi için Vali Yardımcısı ile görüşme talep ettik. Valilik önünde görüşme talebimize cevap bekliyoruz.”

NE OLMUŞTU?

Grup Yorum’un 7 üyesi, 2016 Kasım ayında İstanbul’da, İdil Kültür Merkezi’ne düzenlenen bir polis operasyonu sırasında ‘polise mukavemet, hakaret ve terör örgütü üyesi olma’ suçlamalarıyla önce gözaltına alınmış ardından da tutuklanmıştı.

“Örgüt üyeliği” iddiasıyla tutuklanan müzisyenlerden Helin Bölek, Bahar Kurt, Barış Yüksel, İbrahim Gökçek ve Ali Aracı cezaevinden yaptıkları bir açıklama ile konser yasaklarının son bulması, grup üyelerine yönelik davaların düşürülmesi, İçişleri Bakanlığı’nın haklarında çıkardığı yakalama kararlarını kaldırması ve faaliyetlerini yürüttükleri İdil Kültür Merkezi’ne yönelik baskınların son bulması talebiyle 17 Mayıs 2019 tarihinde ‘süresiz ve dönüşümsüz’ açlık grevine başladıklarını duyurdular.

20 Kasım 2019 tarihinde tahliye edilen Helin Bölek ve Bahar Kurt, açlık grevine devam ettiler. Silivri 9 No’lu Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan Grup Yorum üyesi İbrahim Gökçek ise, 201. gününden itibaren açlık grevini ölüm orucuna çevirdiğini duyurdu. Gökçek, 24 Şubat 2020 tarihinde, Adli Tıp Kurumu’nun verdiği ‘cezaevinde kalamaz’ raporu üzerine cezaevinden tahliye oldu.

Helin Bölek ve İbrahim Gökçek, taleplerin yerine getirilmediğini söyleyerek ölüm orucunu sürdüreceklerini açıkladılar. Bölek ise, 3 Nisan günü, eyleminin 288’inci gününde hayatını kaybetti. MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...