GAZETE SOKAK – Hewler’de yaşamını yitiren İbrahim Ayhan, Siverek’te toprağa verildi. Törende konuşan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, “İbrahim yoldaş gözün arkada kalmasın, yoldaşların mücadeleye sahip çıkacak” dedi.

Federe Kürdistan Bölgesi’ne bağlı Hewler (Erbil) kentinde kalp krizi geçirerek yaşamını yitiren Halkların Demokratik Partisi (HDP) Urfa eski milletvekili İbrahim Ayhan, memleketi Siverek’te zılgıtlar ve alkışlar eşliğinde “Şehit namirin” sloganıyla son yolculuğuna uğurlandı. Siverek ilçesi Nato Mezarlığı’nda düzenlenen törene Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Halkların Demokratik Kongresi (HDK), HDP Eş Başkanları ve onbinlerce yurttaş katıldı.

Polisin barikat ve engellemelerine rağmen mezarlık camisine alınan Ayhan’ın cenazesi dini vecibeler yerine getirildikten sonra, yeniden omuzlara alınarak defin edileceği mezara taşındı.

‘KÜRT HALKI SENİ UNUTMAYACAK’

Mezarlıkta konuşan yerine kayyum atanan Mardin Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Ahmet Türk, devrimci İbrahim Ayhan’ın son yolculuğuna uğurlandığını söyledi. İbrahim Ayhan’ın Kürt halkının özgürlüğü için, onurlu ve kıymetli bir mücadele verdiğini hatırlatan Türk, verdiği mücadele için Kürt halkı adına kendisine teşekkür ettiğini söyledi. Kürt halkının kendisi için mücadele eden kimseyi unutmadığını vurgulayan Türt, “Seni de unutmayacak. Hep gönüllerde olacaksın” dedi.

‘İBRAHİM YOLDAŞ GÖZÜN ARKADA KALMASIN’

Ayhan’ın Kürt halkına uygulanan tüm zulümleri gördüğünü ifade eden HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan da, Ayhan’ın cezaevlerini ve cezaevlerinde işkence gördüğünü dile getirdi. Devletin ona en son zulmünün ise, onu sürgüne gitmeye mecbur bırakmak olduğunu sözlerine ekleyen Buldan, şöyle devam etti: “Kürt halkına reva görülen her türlü zulme karşı mücadele etti. İbrahim yoldaşımız barış ve demokrasi mücadelesinin büyük bir neferidir. Bu sistemin, bu devletin Kürt halkına reva gördüğü zulümden kendine düşen payı aldı. İbrahim yoldaşın ödediği bedel büyük bir bedeldir. Bu mücadeleye büyük katkıları oldu. Ancak bu sistem ona bu ülkede yaşamayı reva görmedi. Bu ülkeyi terk etmek zorunda kaldı. Sağlık sorunlarından dolayı bu ülkede tedavi bile olamadı. İbrahim yoldaşın bizlere devrettiği bayrağı zafere taşıyacağız. Mücadelemizi devam ettireceğiz. İbrahim yoldaş gözün arkada kalmasın, yoldaşların mücadeleye sahip çıkacak.”

‘SEN TÜM HALKLARIN KAHRAMANI OLDUN’

Buldan’ın ardından konuşan Ayhan’ın yeğeni Fatoş Ayhan ise, Ayhan’ın bir iyilik meleği olduğunu söyledi. Ayhan’ın tüm ezilen ve zulme uğrayanların yanında olduğunu ifade eden Ayhan, “Hiçbir görevden kaçınmaz, en zor görevlere bile talip olurdun. Emekçinin emek mücadelesini yürütür, köylünün ise kan davalarının barış elçisi olurdun. Sur’da, Nusaybin’de, Suruç’ta sivil canların siperiydin. Cenazelerin baş omuz vereniydin. İlkokulda öğretmen bize ‘kendinize örnek aldığınız kahramanı’ yazın dediğinde, seni yazmam tesadüf değildi. Ben büyüdüm ve sen tüm halkların kahramanı oldun. Güle güle kahramanıma, selam olsun onun bıraktığı mücadeleye” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Ayhan toprağa verilirken, siyasetçiler ve kalabalık ilçe merkezindeki Yenişehir Cami ve Taziye Evi’ne geçerek aileye taziye ziyaretinde bulundu. Ayhan’ın taziyesi 3 gün sürecek. (MA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...