GAZETE SOKAK – Edirne sınırına bırakılan mülteciler, döndükleri İstanbul’da kalacak yerleri ve paraları olmadığı için koronavirüsten kaynaklı ibadete kapatılan camilere yerleştiler. Afgan mülteci Naim Rahşani, ölüme terk edildiklerini söyledi.

Suriye’nin İdlib kentinde 27 Şubat’ta 33 askerin yaşamını yitirmesi üzerine sınır kapıları Avrupa’ya gidecek mültecilere açıldı. Ardından dört bir yandan sınıra mülteci taşındı. Bu kapsamda Edirne Pazarkule sınır kapısına çok sayıda mülteci getirildi.

MÜLTECİLER İÇİN ÖNLEM YOK

Mülteciler Türkiye ve Yunanistan kolluk kuvveti arasında sıkıştırıldı. Para, telefon gibi değerli eşyalarına el konulan mülteciler, çaresiz bir şekilde ortada bırakıldı. Barınma sorunu yaşayan mülteciler bulundukları illerin otogar veya camilerine sığınıyor. İstanbul’a dönen mültecilerin bir kısmı da Esenler Otogarı ve civarında bulunan Cumhuriyet Cami’sinde kalıyor. Soğuk havaya rağmen çareyi battaniyeleri yere sermekte bulan mültecilerin yaşam koşullarını görüntüledik.

MÜLTECİLER KORUMASIZ

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınına karış sıkı önlemlerin alındığı ileri sürülse de mülteciler için herhangi bir girişimde bulunulmadı. İnsan hakları savunucuları mültecilerin ölüme terk edildiğini dile getiriyor.

CAMİDE YAŞIYORLAR

Afganistan mülteci Naim Rahşani eşiyle birlikte kaldığı caminin avlusunda yaşadıkları zorlukları anlattı. Savaştan kaynaklı 2 buçuk yıldır Türkiye’ye geldiklerini ve Trabzon’da yaşadıklarını anlatan Rahşani, sınırların açılmasıyla birlikte Edirne’ye gittiklerini, buradan sınırı geçtiklerini ancak Yunan asker ve polisleri tarafından dövülerek, geri gönderildiklerini kaydetti. Rahşani, telefon ve paraları dahil her şeylerinin suya atıldığını, İstanbul’a 4 gün önce gelip camide kaldıklarını dile getirdi.

‘ÖLÜME TERK EDİLİYORUZ’

Rahşani, kimsenin kendileriyle ilgilenmediğini, gidecek bir yerleri olmadığını vurgulayarak yaşadıklarını “mecburi” olarak yorumladı. Trabzon’a geri gitmek istediklerini sözlerine ekleyen Rahşani, ancak paralarının olmadığını bundan kaynaklı da kimsenin kendilerini bedavaya götürmediğini sözlerine ekledi. Rahşani, koronavirüs’ün Türkiye’ye gelmesiyle koşullarının kat be kat zorlaştığını vurgulayarak, yardım çağrısında bulundu. Rahşani, dışarda yatıp kalktıklarını, karınlarını bile doyurmakta zorluk çektiğini ifade ederek, koronavirüse karşı önlem almadıklarını, bu durumda ölüme terk edildiklerini söyledi.

‘DIŞARDA YAŞAMAK KADINLAR İÇİN DAHA ZOR’

Mülteci Bibi Rukiye Alavi de cami avlusunda yaşamın kadınlar için daha da zor olduğuna dikkati çekti. Geceleri soğuk olduğunu, ısıtacak bir şeylerin olmadığını aktaran Alavi, dışarda battaniyelerle ısındıklarını söyledi. Alavi, bir an önce kendilerine yardım edilmesini istedi.

ACİL ÇAĞRI

Erzincan’dan Pazarkule Sınırı’na giden ancak geçiş yapamadığı için İstanbul’a geri gelenler arasında olan 15 yaşındaki Zeynep Seyfi de ailesiyle birlikte camide kalıyor. Seyfi, camide kalmanın kadınlar için çok sıkıntılı olduğunu anlatarak, kaç gündür tedirginlik içerisinde yaşadıklarını ifade etti. Gidecek bir yerleri olmamasından kaynaklı buralarda mecbur yaşadıklarını belirten Seyfi, acil yardım çağrısında bulundu. MA / Semra Turan – Naci Kaya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...