GAZETE SOKAK – DİK Eş Sözcüsü Hüda Kaya, tecridi protesto etmek için bulunduğu cezaevinde yaşamına son veren Zülküf Gezen’in cenazesinin kaçırılarak defnedilmesine tepki göstererek, “Haramlar üzerinden bir saltanat oluşturan zihniyetten, helal olan bir pratik beklememiz zaten beklenmez” dedi.

PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridi protesto etmek amacıyla bulunduğu Tekirdağ 2 No’lu F Tipi Cezaevi’nde yaşamına son veren Zülküf Gezen’in cenazesi ailesine haber verilmeden Diyarbakır’a getirildi ve sadece aileden birkaç kişinin mezarlıkta bulunmasına izin verildi. Gezen’in mezarının bulunduğu Yeniköy Mezarlığı’na gitmek isteyen kitleye de polis müdahale etti.

‘AİLESİNİN DUA ETME HAKKINI ELİNDEN ALDILAR’

Gezen’in cenazesinin kaçırılarak defnedilmesine ilişkin konuşan Demokratik İslam Kongresi (DİK) Eş Sözcüsü ve HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya, Gezen’in cenazesini kaçırarak “korsan defin” yaptıklarını belirtti. Kaya, “Ülkemizin, halkımızın, zindanların üzerindeki tecritlerin kalkması ve halkımızın ülkemizin demokratikleşme yolunun açılması, toplumsal bir barışa ulaşması için zindanlarda açlık grevlerine başlayan yüzlerce tutsaktan biri olan Zülküf Gezen’in ölüm haberini aldık. Ve yine yıllardır yaptıkları insanlık dışı örneklerden birini daha gerçekleştirdiler. Gece yarısı aileye bile teslim etmeden bir cenazeyi ailesinin defnetme hakkını, dua etme hakkını bile ellerinden alarak, haklarını gasp ettiler” dedi.

‘BU İKTİDAR DİNİ VECİBE ANLAMINDA NEYİ HAKKIYLA YERİNE GETİRDİ Kİ!’

Kaya, Gezen’in cenazesinin dini vecibelerin yerine getirilmeden defnedilmesine ilişkin, “Bu iktidar, bu zihniyet dini vecibe anlamında neyi yerine hakkıyla getirdi ki bunu da yerine getirsin? Saltanatlarının varlığı, haramzadeliğe dayanmıyor mu? Çalmaya, gasp etmeye ve yalana, israfa, iftiraya dayanmıyor mu? Haramlar üzerinden bir saltanat oluşturan zihniyetten, helal olan bir pratik beklememiz zaten beklenmez. Kendilerine yakışanı yapmaya devam ediyorlar” diye konuştu.

‘BİNDİĞİNİZ DALI KESİYORSUNUZ’

Kaya, şöyle devam etti: “Bindiğiniz dalı kesiyorsunuz. İşinize geldiğinde aynı gemideyiz diyorsunuz fakat bu öfke, bu kin, bu nefret, bu şiddet politikasıyla halkı bölüyorsunuz. Ülkemizin geleceğini yok ediyorsunuz. Ülkemizin bekası barıştır. Halkımızın geleceği huzurdadır, güvendedir. Çok geç de olsa zararın neresinden dönülürse kârdır. Bir an önce barışın yolunu açmalıdırlar.” MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...