CİVAN DEĞER

Doğada yiyecek bulmakta zorlanan ve açlıktan haldan düşmek üzere olan tilki avlanmak için dağın eteğinde bulunan köyün içine iner. Tilkinin hedefi tavuk kümeslerine girip avını elde etmektir. Kurnazlığıyla bilinen tilki kendinden gayet emin bir şekilde köyün içine dalar. Ancak bu kez horozun akıllı davranışı tilkinin abdestini fena bozar.

Uyanık tilki, tavukları yakalamak için özgüvenli bir şekilde köyün içinde dolaşmaya başlar. Tam o sırada bir evin damına ötmeye hazırlanan horozu görür. Kendinden emin ve keyifli bir şekilde “Horoz kardeş gel birlikte namaz kılalım” der. Tilki kurnaz ama horoz da tuzağa düşeceğini anlayınca, diyor ki “Tilki kardeş, sen camiye geç benim orada müezzinlerim var. Onlarla sünnetlere başlayın ben ezanı okuyup hemen geliyorum.”

Heyecanla avluya giren tilki bir anda köpeklerle karşılaşır. Köpeklerin hışmına uğrayan tilki hızla kaçmaya başlar. Damdan tilkinin kaçtığını gören horoz, “Nereye kaçıyorsun tilki kardeş daha namaz kılacaktık cemaatle” diyor.
Can derdinde olan ve nefes nefese kaçan tilki korkulu bir sesle “Horoz kardeş, abdestim bozuldu, abdest almaya diyorum” diye cevap verir.

Köpeklerden kurtulan tilki bir süre sonra tekrar aynı köye gelir ama bu kez biraz daha dikkatlidir ve daha temkinli davranır. Gene aynı horozu görür, evin damında. Bu sefer horoz diyor ki “Tilki kardeş gel beraber namaz kılalım. Daha önce canını zor kurtaran tilki diyor, “Horoz kardeş sen bu köyün imamıyken, köpekler de senin müezzinlerin iken hayatta bu camide namaz kılmam.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...