GAZETE SOKAK – Lübnan merkezli Hizbullah lideri Hasan Nasrallah, ABD Başkanı Donald Trump’ın Suriye’den çekilme kararının ardından Suriye Demokratik Güçleri (SDG) ile görüşme diyaloğu olduğunu açıkladı. Nasrallah, görüşme talebinin Kürtlerden geldiğini  sözlerine ekledi.

Bugün Suriye’de durumun 2011 yılından daha iyi olduğunu söyleyen Nasrallah, “Fırat’ın doğusunda Kürtler, Türkiye ve ABD arasında kriz yaşanıyor” dedi.

“Fırat’ın doğusundaki Kürt güçlerinin Körfez ülkeleri tarafından desteklendiğini” savunan Nasrallah, Şam yönetimi ve Suriye Demokratik Güçleri (SDG) arasında iletişim kanallarının açık olduğunu söyledi.

Hasan Nasrallah, “ABD, Suriye’den çekilme kararından önce İran’a Rusya aracılığıyla bir mektup yolladı. Mektupta, ‘Suriye’den güçlerini çek biz de çekelim’ teklifinde bulundu ancak İran bunu reddetti” ifadelerini kullandı.

SDG yetkililerinin kendileriyle görüşme talebinde bulunduğunu belirten Hizbullah Genel Sekreteri, “DSG yetkilileri Beyrut’ta bizimle görüşmek istedi. Ayrıca Rusya ve Irak’tan Suriye rejimiyle görüşmelerinde arabulucu olmalarını istediler” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...