GAZETE SOKAK – Federe Kürdistan Bölgesi’nin Hewler kentinde asayişe çağrılan HDP üyesi Mehmet Vefa Koçaklı’dan 5 gündür haber alınamıyor.

Federe Kürdistan Bölgesi’nde yaşayan HDP üyesi Mehmet Vefa Koçaklı’dan 5 gündür haber alınamıyor. Rojnews’in geçtiği habere göre; Hewler’de oturan ve Raperin asayişi tarafından 1 Ağustos tarihinde asayişe çağrılan HDP üyesi Koçaklı, asayişe gitti ve bir daha kendisinden haber alınamadı.
HDP Hewler Temsilciliği, Koçaklı’nın Raperin asayişine gitmeden önce kendilerini arayarak, “Asayişe gidiyorum bilginiz olsun” dediğini kaydetti.

Federe Kürdistan Bölgesi HDP Temsilcisi Abid İke, konuya ilişkin Rojnews’e yaptığı açıklamada, Koçaklı’nın asayişe gittiği günden beri kendisinden haber alınamadığını söyledi. Hewler ve Raperin asayişleri nezdinde Koçaklı’nın durumuna ilişkin bilgi almak için girişimlerde bulunduklarını anlatan İke, iki asayişin de Koçaklı hakkında kendilerine bilgi vermediğini söyledi. İke, asayişin Koçaklı’nın gözaltına alındığını da kabul etmediğini dile getirdi.

Asayiş ile yaptıkları görüşmelerin ardından Koçaklı’nın durumuna ilişkin KDP yetkilileriyle de görüştüklerini söyleyen İke, KDP yetkililerinin kendilerine konu hakkında bilgi vereceklerini söylemesine rağmen şimdiye kadar herhangi bir dönüş yapılmadığını anlattı.

İke, Hewler, Duhok ve Zaho’da asayiş güçlerinin Türkiye’den Federe Kürdistan’a gelen yurttaşlar üzerindeki baskısının her geçen gün arttığını kaydetti. (Mezopotamya Ajans)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...