GAZETE SOKAK – Erbil’de bu sabah silahlı bir grup valilik binasına saldırı düzenledi. ‘Allah-u Ekber’ sloganlarıyla binaya giren saldırganlardan ikisi öldürüldü.

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin başkenti Erbil’de valilik binasına silahlı saldırı düzenlendi.

Saldırganlar binaya girerken valilikte şoför olarak çalışan Ahmet Selim Gerdi adlı 16 yıllık bir polisi yaraladı. Saldırganların binaya girişi sırasında polisler ile saldırganlar arasında çatışma yaşandı.

SALDIRGANLAR VALİLİK BİNASINA ATEŞ EDEREK GİRDİLER

Erbil Vali Yardımcısı Tahir Abdullah gazetecilere yaptığı ilk açıklamada saldırganların valilik binasına girerken ateş açmaya başladıklarını söyledi.

Tahir Abdullah’ın ilk açıklamada verdiği bilgiler şöyleydi:

“Valilik binası kontrol altında. Asayiş güçleri valilik binası içinde saldırganları arıyor. İki saldırgan sabah saat 08.45 sıralarında binaya girerken polislere saldırdı. Burada asayiş güçlerimiz saldırganlara cevap verdi. Henüz saldırganlara ilişkin ayrıntılı bir bilgimiz yok. Yakalanmış değiller. Hala valilik binası içinde olduklarını biliyoruz. Şu anda silah sesleri kesilmiş durumda. Asayiş güçlerimiz saldırganları aramayı sürdürüyor. Ellerinde ne tür silah olduğunu bilmiyoruz. İki kişi de, üç kişi de olabilirler. Amaçlarına ve kimliklerine ilişkin bir bilgimiz henüz yok. Terörist bir saldırı olduğu konusunda bir şey demek için henüz erken. Ancak güvenlik açısından şu anda bir sıkıntı yok. Tüm bina kontrol altına alınmış durumda.”

GÖRGÜ TANIKLARI: ALLAH-U EKBER SLOGANI ATIYORLARDI

Görgü tanıkları saldırının ilk anında saldırganların ‘Allah-u Ekber’ sloganları atarak binaya girdiklerini ifade ediyor. Saldırganların binanın 3. katında bazı valilik çalışanlarını rehin aldığını ve zaman zaman valilik penceresinden dışarıya ateş açtıklarını belirten görgü tanıkları da oldu. Ancak emniyet görevlileri bu iddiayı yalanladı. Saldırganlardan birinin kendini patlattığı iddiası da yalanlandı.

İKİ SALDIRGAN ÖLDÜRÜLDÜ

3 kişi olduğu belirlenen saldırganlar valilik binası içine girdikten sonra Erbil Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı özel timler operasyon düzenledi. Valilik binasının ilk iki katı kontrol altına alındıktan sonra operasyon binanın 3. katında devam etti. Daha sonra saldırganlardan ikisinin öldürüldüğü, bir saldırganın ise yaralı olarak yakalandığı açıklandı.

Saldırganların kimliklerine dair bir açıklama yapılmadı. (Artı Gerçek)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...