GAZETE SOKAK – Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik operasyonunu ve BM başta olmak üzere uluslararası kurumların sessizliğini protesto etmek için Ali Wazir adlı genç, BM önünde kendisini ateşe verdi.

İsviçre’nin Cenevre kentindeki Birleşmiş Milletler (BM) binası önünde Hesekêli Ali Wazir (31) adlı genç, Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik operasyonlarını ve BM başta olmak üzere uluslararası kurumların sessizliğini protesto etmek için üzerine benzin dökerek kendisini ateşe verdi.

ANF’ye konuşan gencin ailesi, Ali Wazir’in sabah 05.00’de kardeşinin evinden çıktıktan sonra bu eylemi gerçekleştirdiğini bildirdi. Kardeşi Lezgin, Wazir’in verdiği bilgilere göre dört yıldır Almanya’nın Essen kentinde yaşayan Ali Wazir’in üç gün önce İsviçre’deki kardeşlerini ziyarete geldiğini belirtti

‘ÇOK TEPKİLİYDİ’

Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik operasyonlara birçok yakını ve arkadaşını kaybeden Ali Wazir’in çok tepkili olduğunu anlatan kardeşi Lezgin Wazir, “Bir önceki akşam neden BM’nin sessiz kaldığını söylüyordu. Kendisini sakinleştirmeye çalıştık. Böyle bir eylemde bulunacağını tahmin etmedik” dedi.

DURUMU CİDDİYETİNİ KORUYOR

Ali Wazir, olay yerinden helikopterle alınarak Lozan Üniversitesi Hastane Merkezi Acil Servisi yoğun bakım ünitesine kaldırıldı. Doktorlar, Ali Wazir’in durumunun ağır olduğu ve vücudunda yüzde 80 oranında yanıklar oluştuğunu belirtti.

Ali Wazir’in durumu ciddiyetini korurken, hayati tehlikesinin olduğu öğrenildi. (Kaynak: MA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...