GAZETE SOKAK – HDP, birçok merkezde belediye eşbaşkan adaylarını tanıttı. Siirt’teki programda konuşan milletvekili Meral Danış Beştaş, seçim çalışmalarına dikkat çekerek herkesin çalışması gerektiğini ifade etti.

HDP yerel seçimlerde gireceği adayları halka tanıtıyor. Bu kapsamda Diyarbakır’ın Eğil ve Dicle ilçeleri ile Siirt’te programlar gerçekleştirildi.

Mezopotamya Ajans‘ın haberine göre, HDP Siirt Belediyesi Eş Başkan adayları Resul Kaçar ile Berivan Helen Işık halka tanıtıldı. Kurtalan’dan Siirt Merkez’e onlarca araçlık konvoy ile giriş yapan partilileri tanıtımın gerçekleştiği Uğur Düğün Salonu’nda ise yurttaşlar karşıladı. Düzenlenen etkinliğe HDP Batman İl Örgütü yönetimi de destek verirken HDP Siirt milletvekilleri Meral Danış Beştaş, Sıddık Taş ile Batman milletvekilleri Ayşe Acar Başaran ve Mehmet Rüştü Tiryaki ile kayyum ile görevinden alınan Siirt Belediyesi Eş Başkanı Belkıs Beştaş Epözdemir de katıldı.

‘MEMURSAN MİLLETVEKİLİNİ TANIYACAKSIN’

Giriş noktasında Siirt Milletvekili Sıddık Taş’ın geçişine polis ilk önce izin vermedi. Polis memurlarına milletvekili olduğunu söylemesi üzerine polis memuru “Nereden bileceğim vekil olduğunu kimliğini göster” demesi üzerine tartışma yaşandı. Taş polis memuruna “Senin vekilinim ben!” dedi. Bu sırada HDP Batman Milletvekili Mehmet Rüştü Tiryaki’ye de aynı soru soruldu. Tiryaki de kimliğini göstermeyip milletvekili olduğunu söyledi. Bunun üzerine kısa süreli bir tartışma yaşandı. Tiryaki, polis memuruna “Siirt’te memurluk yapıyorsan o kentin milletvekilini tanıyacaksın” polis amirinin araya girmesi ile Tiryaki, “Amacı provokasyon yapmaksa söylesin” dedi. Tartışmanın ardından milletvekilleri ve başkan adayları salon girişinde halk tarafından coşkuyla karşılandı.

‘BURASI KÜRDİSTAN’

AKP ve MHP’nin ittifakı Kürt inkarının üzerine inşa edildiğini vurgulayarak konuşmasına başlayan Sıddık Taş, “Bunlar yetmezmiş gibi şimdi de oy isteniyor. Ama bu halk bu sandıkta onlara gereken dersi verecektir” dedi. Taş’ın ardından ise HDP adayları konuştu. HDP Siirt Belediyesi Eş Başkan adayı Resul Kaçar, “87 gündür Leyla Güven’in tüm Siirtliler olarak onu desteklediğimizi ve yanında olduğumuzu söylemek istiyorum. Ev ev giderek çalışarak bu seçimi kazanacağız ama tek başımıza değil tüm halk ile birlikte başarı hepimizin olacak” dedi. Kaçar’ın ardından ise Botanlılara özgü beyaz elbisesi ile Siirt HDP Eş Başkan adayı Berivan Helen Işık konuştu. Sahneye çıkarken salonda “Jin jiyan azadi” sloganları yükselirken Işık sloganlara karşılık zafer işareti ile yurttaşları selamladı. Tecridin kaldırılması için bedenini açlığa yatıran Güven’in kadınların onuru olduğunu dile getiren Işık, mücadele çağrısı yaptı. Batman’dan geldiğini dile getiren Işık, “Ben Batmanlıyım, Siirtliyim, Botanlıyım, güneyliyim, kuzeyliyim ben Kürdistanlıyım. Nasıl ki irademiz kayyumlar ile gasp edildi onları geri alarak kayyumları Ankara’ya merkezlerine yollayacağız. Burası bizimdir, burası Kürdistan’dır” dedi.

‘HUKUK BİTMİŞTİR’

Işık’ın ardından ise HDP Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş konuştu. Kayyumları evlerine yollamaya az bir zaman kaldığını dile getiren Danış, “Bugün aramızda halen belediye başkanımız olan Belkıs Beştaş Epözdemir de var. Tuncer Bakırhan’a ise bugün ceza verildi. Ama hiçbir suçu yokken. Hani her çıktıkları televizyonda diyorlar ya onlar bir örgüte yardım etti. Daha dün Gülten Kışanak ve Sebahat Tuncel’e ceza verildi. Soru bile sorulmadı. Hani madem öyle neden mahkemede soru sormadınız neden deliliniz yok. Verilen cezalar ise sadece siyaset yaptıkları için verildi. Artık hukuk bitmiştir halk cevabını 31 Mart’ta verecektir” dedi. Konuşmasında salon içinde çekim yapan polislere de seslenen Beştaş, “Bakın suç işliyorsunuz kanunda sizin burada çekim yapamayacağı açık açık yazıyor. Daha dün bizler hakkında soruşturma ve dosyalar hazırlayanların tamamı tutuklu ara ara onlardan haber alıyoruz ve siz haklıymışsınız diyorlar. Bizim haklılığımızı görmek için illa tutuklanmayın. Hukuku uygulayın” dedi. 31 Mart tarihinde kayyumları evlerine yollayacaklarını söyleyen Beştaş, “Herkes bu seçimde elini taşın altına koymalı” diyerek konuşmasına son verdi.

DİYARBAKIR’DA DA EĞİL ADAYLARI TANITILDI

Eğil ilçesi belediye eşbaşkan adayları Mustafa Akkul, Gülistan Ensarioğlu için tanıtım programı düzenlendi.

Onlarca yurttaşın katıldığı tanıtım etkinliğinde konuşan HDP Eğil Belediyesi Eşbaşkan Adayı Gülistan Ensarioğlu, “Gün seferberlik günüdür” diyerek, seferberlik ruhuyla bu belediyeleri alacaklarını belirtti.

Eğil Belediyesi Eşbaşkan Adayı Mustafa Akkul ise, arkalarında halk gücü olduğunu söyleyerek çok güçlü olduklarını söyledi. “Fark atacağız” sloganıyla çalışmalara başladıklarını belirten Akkul, 31 Mart’ta zafer elde edeceklerini belirti.

‘HALKIN CEVABI 31 MART’TA’

Ardından konuşan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkan adayı Hülya Alökmen Uyanık, 31 Mart, halkın iradesini saymayanlara cevap verebilecek bir gün olduğunu belirterek, “31 Mart’ta bizi yok sayanlara, görmeyenlere ve irademizi el koyanlara gereken cevabı vereceğiz. Ev ev gezerek bizden olsun olmasın herkese derdimizi meramımızı anlatacağız” dedi.

Etkinlik alkış, zılgıtlar eşliğinde halay çekilerek sonlandı.

DİCLE ADAYLARI DA HALKLA BULUŞTU

Dicle girişinde bulunan Dicle Petrol’de karşılanan eşbaşkan adaylarının konvoyu, buradan ilçeye giriş yaptı. Yüzlerce yurttaşın katıldığı tanıtım etkinliğinde konuşan HDP Dicle Belediyesi Eşbaşkan Adayı Felat Aygören, halkın iradesinin hukuksuzca gasp edilerek kayyum atandığını belirterek, 31 Mart’ta halkın iradesini halka teslim edeceklerini söyledi.

Dicle Belediyesi Eşbaşkan adayı Yasemin Üçer ise, irademize sahip çıkarak hep birlikte gerekli cevabı kayyumlara vereceğiz” dedi. Üçer, Dicle halkı ile birlikte önümüzdeki 5 sene boyunca Dicle ilçesini yaşanılabilir en güzel bir yer haline getireceklerini belirtti.

‘KIŞANAK, BİN YILLARDIR YOK SAYILAN KADIN İRADESİNİ ANLATTI’

Ardından konuşan Hülya Alökmen Uyanık, dün görülen duruşmada Gülten Kışanak’ın halkına olan sorumluluğundan dolayı mahkemeye katıldığını belirterek, “8 saat boyunca kadın mücadelesinin verdiği inanç ve onurla, yüzyıllardır Kürt halkına uygulanan uygulamaları, bin yıllardır kadın iradesini yok sayan zihniyeti anlattığını” söyledi. Kışanak’ın mahkemede devlete bir mesaj gönderdin belirten Uyanık, bu yargılamanın sıradan suç ve suçluyu yaratma olmadığını aslında halkların iradesi olan belediyelere el koymanın nelere sebep olduğunu ve sonuçlarını anlattığını ifade etti.

‘GÜZEL GÜNLER BİZİ BEKLİYOR’

Uyanık konuşmasına şöyle devam etti: “Umarım devlet aklı gereken sonuçları çıkarmıştır. Biz kadın mücadelesine inanıyoruz. Biz Kürt halkının mücadelesine de inanıyoruz. Biliyoruz ki bugüne kadar yok sayılmaya gereken cevabı vereceğiz.

Yıkmak, bozmak ve yok etmek en kolayıdır ama yaratmak, yarattığını korumak yasatmak en zordur. Bunu da hepimiz kadınlardan öğreneceğiz. Yaşamı yeniden yaratacağız. Güzel günler bizi bekliyor. 31 Mart’ta kurulan sandıkta irademize sahip çıkacağız.”

ELAZIĞ

HDP Elazığ Karakoçan ile Sarıcan belde belediye eşbaşkan adaylarını açıkladı. Adaylar düzenlenen tören ile halka tanıtıldı. Törene HDP Elazığ İl örgütü eşbaşkanları ile milletvekilleri Kemal Peköz, Erdal Aydemir’in yanı sıra çok sayıda kişi katıldı.

HDP’nin adaylarını halk büyük bir coşku ile konvoylar eşliğinde karşılayarak, davul zurna eşliğinde halaylar çekti. Karakoçan Belediye Eşbaşkan adayları Serap Mutlu Doğan, Mahmut Ercan, Sarıcan Belde Belediye Eşbaşkan adayları Canan Tağtekin ile Bekir Polat oldu. HDP’li vekiller, 31 Mart yerel seçimlerde iradelerine atanan kayyumlara büyük bir cevap vereceklerini yineleyerek, halkçı belediyecilik anlayışını hakim kılmaya devam edeceklerini söyledi.

BİTLİS

TATVAN BELEDİYE EŞBAŞKAN ADAYLARI BASINLA BİR ARAYA GELDİ

HDP Tatvan Belediye eşbaşkan adayları Serap Çakmak Genç ve Habip Yeşiltepe, seçim çalışmaları kapsamında Tatvan’da çalışan basın emekçileri ile bir araya geldi.

Tatvan Mavi Beyaz Restoranın toplantı salonunda gerçekleşen toplantıya; HDP Tatvan Belediye eş başkan adayları Serap Çakmak Genç ve Habip Yeşiltepe’nin yanı sıra HDP Parti Meclis Üyesi Nurten Üzümcü, HDP Tatvan İlçe Eş Başkanları Aygül Akdeniz ve Burak Ballıoğlu ve parti çalışanları katıldı.

Seçim sürecinin konuşulduğu toplantıda, eş başkan adayları çalışmalarla ilgili basın mensuplarını bilgilendirdi.

‘EN ÖNEMLİ PROJEMİZ HUZUR!’

Çöp toplama, temiz suyun sorunsuz bir şekilde vatandaşa ulaştırılması, altyapı, üstyapı çalışmalarının temel belediyecilik görevi olduğuna dikkat çeken eş başkan adayı Habip Yeşiltepe, bu hizmetlerin en az sorunla ve en etkili biçimde kesintisiz yürütüleceğini söyledi.

Katılımcı ve şeffaf bir yönetim anlayışıyla hareket edeceklerine vurgu yapan Yeşiltepe, “Bizim için her şeyden önce önemli olan şey halkımızın beklenti ve öncelikleridir. Toplumun genel anlamda beklentisi huzur ve barış dolu bir ortamda yaşamak. Biz de hem çalışmalarımızın merkezine bu anlayışı yerleştireceğiz, hem de huzur ortamının tesisi için üzerimize düşen her türlü görevi eksiksiz bir şekilde yerine getireceğiz. Bu anlamda kentimize dair hazırladığımız ve hayata geçireceğimiz bir dizi projemiz olmasına rağmen bize göre en büyük projemiz ve halkımıza sunacağımız en büyük hizmet huzur ve barış yolunda harcayacağımız çabadır.” dedi.

‘YEREL YÖNETİMLER EN ÇOK KADINLARI İLGİLENDİRİR’

Tatvan’da doğup büyümüş ve burada yaşayan eş başkan adayı Sosyolog Serap Çakmak Genç ise, “Ben hem bir kadınım hem de bir anneyim. Tatvan’da kadınların yaşadığı sorunlar başta olmak üzere kentin tüm sorun ve ihtiyaçlarını çok iyi biliyorum. Yerel yönetimler en fazla kadınları ilgilendirir. Tatvan’ı yaşanılır bir kent haline getireceğiz. Bunu yaparken de kadınların örgütlü gücünden faydalanacağız. Çünkü biz birlikte daha güçlüyüz.” dedi.

Kentin zaten var olan ticari ve turistik potansiyelini özgün çalışma ve projelerle destekleyerek bir adım daha öteye taşıyacaklarına vurgu yapan Genç, ilerleyen günlerde projelerini kamuoyu ile paylaşacaklarını, projelerinin dile getirerek, her türlü fikir, öneri ve eleştiriye her zaman açık olduklarını ifade etti.

Düzenlenen toplantı HDP Tatvan Belediye eş başkan adayları Serap Çakmak Genç ve Habip Yeşiltepe’nin basın mensuplarının sorularını cevaplamasıyla son buldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...