GAZETE SOKAK – HDP’nin Hakkari Belediye Eşbaşkan adayı Seher Kadiroğlu Ataş, 31 Mart’ta “Hakkari’nin kendi seçim rekorunu tekrardan kıracağını” söyledi. Cihan Karaman ise, “Halkın söz sahibi olduğu ve sorunların ortak akılla çözüldüğü bir belediyecilik anlayışını halka yeniden sunacaklarını” vurguladı.

Bölgede, 31 Mart’ta yapılacak yerel seçimlerde sandıktan çıkacak sonuçlar konusunda gözlerin çevrildiği kentlerden biri Hakkari. Kentte 2014 yılında yapılan son yerel seçimlerde DBP’den belediye eş başkanı seçilen isimler, 12 Eylül 2016 tarihinde görevden alınıp, Hakkari Vali Yardımcısı Cüneyt Epcim yerlerine kayyum olarak atanmıştı.

24 Haziran 2018’de yapılan son genel seçimlerde HDP’nin 29 bin 828 oy aldığı kentte, AKP de 8 bin 37 oy alabilmişti.

AKP Hükümeti’nin Şırnak ile birlikte özel politikalar yürüttüğü iki merkezden biri olan Hakkari’de, yerel seçimler öncesi kent merkezi ve ilçe merkezlerine taşınan askeri personelden kaynaklı seçmen sayısı nüfus sayısını geçmiş durumda. HDP İl Örgütü tarafından askıya çıkan seçmen listeleri üzerinde yapılan incelemelere göre, sadece kent merkezinde 3 bin 873 seçmen artışı var. Yine tespit edilmiş yüzlerce hayali seçmen kaydı sözkonusu.

Kayyum Epcim, önümüzdeki yerel seçimlerde de AKP’nin Hakkari Belediye Başkan Adayı olarak açıklandı. HDP ise, eşbaşkan adayları olarak kentte Seher Kadiroğlu Ataş ve Cihan Karaman’ı gösterdi.

Eşbaşkan adaylarından Ataş, Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) Van İl Müdürlüğü’nde memur olarak çalışırken KHK ile görevinden ihraç edilmiş bir isim. 1986 yılında Hakkari Yüksekova’ya bağlı Enver Köyü’nde dünyaya gelen Seher Kadiroğlu Ataş, Balıkesir Üniversitesi Maliye bölümünü bitirdi. İş ve meslek danışmanı olarak Van İş-Kur İl Müdürlüğü’nde çalışmaya başlayan Ataş, 2017 yılında KHK ile ihraç edilmesinin ardından bağlı olduğu KESK’e bağlı Büro Emekçileri Sendikası’ndaki çalışmalarına geri döndü. Bir dönem sendikanın eş başkanlığını da yapan Ataş, kurucusu olduğu Van Ah Tamara Kadın Platformu’nun sözcülüğünü de yaptı. Ataş, yine kuruluşunda yer aldığı Mezopotamya Ekoloji Hareketi’nin de sözcülüğünü yaptı. 15 yıldır belediyede çalışan Karaman ise, son 3 yıldır Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Hakkari Şube Başkanlığını yürütüyordu.

Eşbaşkan adayları, geçtiğimiz gün kente yapılan görkemli bir karşılama ile çalışmalarına başladı.

‘KADINA DAİR ÇALIŞMALAR YAPACAĞIZ’

31 Mart yerel seçimlerinden sonra Hakkari’de kadın gücünü arkalarına alarak çalışmalara başlayacaklarını belirten Seher Kadiroğlu Ataş, kentteki kadın potansiyelini ve gücünü açığa çıkarmaya çalışacaklarını ifade etti. Ataş, yürütecekleri çalışmalar konusunda ise şu bilgileri verdi: “Kadın arkadaşlarımızın gücünü arkamıza alarak bütün HDP belediyelerinde kooperatif modellerini oluşturmaya başlayacağız. Hakkari’de zaten her evin kendisine özel bir kooperatifi var. Kadınların evlerinde ürettiği reçellerini, yoğurtlarını, kahvelerini ve diğer bütün emeklerini kadın emek pazarlarına taşımayı düşünüyoruz. Yerel olana çok önem veriyoruz. Hakkâri’nin balı, cevizi çok kıymetli. Bunların hepsini kadınlar için bir karşılığa taşımaya niyetliyiz. Bunun için kadın emek pazarları kuracağız.”

Kayyum atandıktan sonra işlevsizleştirilip, kapatılan Binevş Kadın Danışma Merkezi’ni yeniden açacaklarını belirten Ataş, bu merkezin tekrar kadınlara teslim edileceğini söyledi.

‘HAKKARİ REKORUNU TEKRAR KIRACAK’

Hakkari halkının da tek yürek, tek bilek olarak partilerinin arkasında olduğunu ifade eden Ataş, “Hakkari halkı inancından ve iradesinden zere kadar bir şey kaybetmiş değil. Çok iyi bir karşılama ila kente girdik ve bu coşkuyla bir haftadır halkımız ile gece gündüz buluşuyoruz. Her geçen gün bu coşkumuz daha da artarak büyüyor. Gördüğümüz tablo şu; 31 Mart’ta Hakkari kendi seçim rekorunu tekrardan kıracaktır. 31 Mart’ta bizim olanı tekrar alacağız. Bizler Hakkari’de kimseden oy istemiyoruz. Sadece evlere giderken aslında uzun zamandır buluşamama heyecanı içerisinde gidiyoruz. Halkımız da bizlere bunu belirtiyor” dedi.

‘SORUNLARI HALKIMIZLA ÇÖZECEĞİZ’

Halka ait belediyelerin birer karakola dönüştürüldüğünü söyleyen Eşbaşkan Adayı Cihan Karaman ise, bu tablo karşısında 31 Mart’ta halkın gerekeni yapacağını belirtti. Karaman, “Kentimizde yaşanan sıkıntıların hepsini yerinde tespit derek, sorunları halk ile birlikte çözeceğiz. Halkın söz sahibi olduğu ve sorunlarını ortak akılla çözüldüğü bir belediyecilik anlayışını halka sunacağız. Yani halka, özledikleri HDP belediyeciliğini geri vereceğiz. Çalışmalarımızda halk karar verecektir. Mahallemizin sıkıntısı neyse halkımızla beraber çözüme odaklanacağız” diye belirtti.

‘BU HEYECAN BOŞA GİTMEYECEK’

Belediye eş başkan adayı olduğu andan itibaren özellikle annelerin gösterdiği sıcak yaklaşımdan çok etkilendiklerini ifade eden Karaman, bu heyecanın başarıya ulaşması için ellerinden gelen tüm çabayla halka layık olamaya çalışacaklarını belirtti. Kentin ihtiyacı olan çalışmaları halkta birlikte yapacaklarını kaydeden Karaman, özellikle bitirilmeyen projelerin tekrar hayata geçirilmesi için çalışacaklarını vurguladı. MA – Hamza Gündüz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...