GAZETE SOKAK – Park halindeki HDP seçim otobüsünün camları kırılarak üzerine MHP ve bozkurt işareti yazıldı. Olayın 24 saat il binası önünde nöbet tutan polislerin gözü önünde yaşandığı belirtiliyor.

Van’da Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) park halindeki seçim otobüsüne gece saldırı gerçekleştirildi. HDP İl binasının yanındaki otoparkta bulunan seçim otobüsü kimliği belirsiz kişi ya da kişiler tarafından camları kırılarak “Ya Me Ye” yazılan yere bozkurt işareti ve MHP yazıldı. 24 saat TOMA ve zırhlı araçlarla HDP İl binası önünde nöbet tutan polislerin olduğu bir yerde olayın yaşanması dikkat çekti.

SALDIRI KINANDI

Öte yandan, HDP seçim otobüsüne yapılan saldırıyı yaptığı basın açıklamasıyla kınadı. Saldırının gerçekleştiği yerde yapılan açıklamaya, HDP Milletvekili Muazzez Orhan’ın yanı sıra partinin il ve ilçe yöneticileri ile belediye eşbaşkan adayları katıldı.

‘ÇALIŞMALARIMIZA DEVAM EDECEĞİZ’

HDP İl Eşbaşkanı Ümit Dede, saat 02.30 civarında yapıldığını aktardı. Seçim çalışmalarını yürüttüklerinde her adımın polisler tarafından takip edildiğini; fakat böylesi bir saldırının karakol ve polis bekleme noktasına yakın yerde yapılmasının normal bir şey olmadığını belirten Dede, “En ufak bir basın açıklamamıza ve seçim çalışmamıza izin vermeyen ve engellemek için her türlü gücü kullanan Türkiye Cumhuriyeti Devleti ne yazık ki 20 metre ilerisindeki seçim otobüsümüzü koruyabilecek bir yeterliye sahip değilmiş. Bu saldırıyı Türkiye’deki farklıklara ve demokrasi mücadelesine yapılmış bir saldırı olarak değerlendiriyoruz. Elbette ki ne bu saldırı ne de bugüne kadar yapılan saldırılar bizi yıldıramadı ve yıldıramayacak. Saldırılara karşı daha azimli bir şekilde çalışmalarımızı yürütmeye devam edeceğiz” dedi.

Van Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkan Adayı Mustafa Avcı da, HDP’nin sadece bir siyasi parti olmadığını, büyük bir umut olduğunu söyledi. Saldırının sıradan olmadığına vurgu yapan Avcı, “Saldırı tüm yönleriyle aydınlatılmalıdır. Eğer olay aydınlatılmazsa sorumlusu valilik ve emniyettir” diye konuştu. MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...